Komentarze (0)
Mazurek lukrowy

Mazurek lukrowy to mazurek na klasycznym kruchym cieście z dużą ilością lukru i migdałów, zapieczonych na mazurku w postaci bezy. Przepis pochodzi z 1879 roku, z kolekcji Lucyny Ćwierczakiewiczowej, XIX-wiecznej autorki książek kulinarnych. Mazurek lukrowy jest delikatny, kruchy i oczywiście… bardzo słodki (celowo od razu wykonałam go z połowy przepisu). Prosty do wykonania, ale według mnie mazurek by dużo zyskał z warstwą owoców między kruchym ciastem a bezą – może z malinami? Warto przetestować!

Przepis według oryginału:

„Zrobić kruche ciasto z funta mąki, pół funta masła, ćwierć funta cukru i jednego żółtka, wygnieść dobrze, rozwałkować, lub rozciągnąć na blachę, podsypaną mąką i upiec w letnim piecu. Gdy ciasto upieczone póki gorące, położyć na niem warstwę migdałów umięszanych z lukrem. Funt oparzonych, obranych i pokrajanych w paski migdałów wrzucić w utarty z trzech białek i funta bardzo miałkiego cukru lukier, wcisnąwszy w niego pół cytryny; lukier trze się bardzo długo, położyć grubą warstwę na ciasto i wstawić na 10 minut w zupełnie wolny piec.”

Poniżej przepis z połowy składników.

Składniki na lukier:

  • 200 g migdałów, blanszowanych i pokrojonych w paski
  • 60 g białek (mniej więcej z 1,5 dużego jajka)
  • 200 g cukru pudru
  • świeżo wyciśnięty sok z ćwiartki cytryny

Lukier najlepiej przygotować w czasie, gdy piecze się ciasto kruche.

W misie miksera umieścić białka, dodać cukier puder i sok z cytryny. Ucierać, długo, do powstania gęstego, błyszczącego lukru, wyglądającego jak gęsta masa bezowa. Mikserem planetarnym (z końcówką do ubijania piany z białek) proces ten zajął mi około 15 minut.

Powstały lukier wymieszać z pokrojonymi migdałami.

Składniki na spód:

  • 200 g mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 50 g cukru pudru
  • 1 żółtko
  • szczypta soli

Mąkę pszenną przesiać, dodać masło i posiekać ostrym nożem. Dodać żółtko, cukier i sól. Szybko zagnieść (składniki na ciasto można również wyrobić w malakserze do momentu otrzymania zwartej kuli ciasta), uformować kulę, lekko spłaszczyć i owinąć folią spożywczą. Schłodzić w lodówce przez 1 godzinę.

Formę o wymiarach 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Kruche ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować, następnie przenieść do formy. Ciasto ponownie schłodzić w lodówce przez 60 minut. Przed samym pieczeniem ciasto ponakłuwać widelcem.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 20 – 23 minuty lub do zrumienienia się ciasta. Kruche ciasto wyjąć z piekarnika, na jeszcze gorący placek wyłożyć lukier z migdałami i wyrównać.

Mazurek lukrowy piec w temperaturze 100°C przez 30 minut, następnie zwiększyć temperaturę piekarnika do 150°C i piec kolejne 30 minut. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.

Smacznego!

Mazurek lukrowy

Źródło przepisu – „Jedyne praktyczne przepisy wszelkich zapasów śpiżarnianych oraz pieczenia ciast” Lucyna Ćwierczakiewiczowa, ze wskazówkami odnośnie czasu pieczenia ze strony przyślijprzepis.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 0 komentarzy
Szukaj w komentarzach: