Polska klasyka. Przepis na sernik krakowski znajdziemy w każdej polskiej książce kucharskiej jak również w każdej szanującej się cukierni w Polsce. I jestem przekonana, że każdy z Was chociaż raz w życiu go próbował. Cracow Style Cheesecake to przecież słodki specjał, z którego słyniemy. Ciężki, prawdziwy sernik na kruchym cieście i z bakaliami, z charakterystyczną kratką z kruchego ciasta na wierzchu. Choć czaiłam się na niego długo… upiekłam dopiero jak siostra przywiozła mi z Polski tłusty twaróg. Ale była uczta – przy angielskim BBQ ;).
Składniki na kruche ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- 125 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 1 jajko
- 100 g cukru pudru
- 8 g cukru wanilinowego
- szczypta soli
Mąkę pszenną przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać jajko, oba cukry, sól i szybko zagnieść ciasto (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć ją folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez przynajmniej 60 minut.
Formę o wymiarach 35 x 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
Ze schłodzonego w lodówce ciasta odkroić 1/3, odłożyć z powrotem do lodówki. Pozostałe ciasto rozwałkować na bardzo cienki placek, wyłożyć nim spód formy i ponakłuwać widelcem. Podpiec w temperaturze 180°C przez 15 minut lub do zezłocenia się ciasta.
Składniki na masę serową:
- 1 kg twarogu półtłustego lub tłustego zmielonego trzykrotnie*
- 8 jajek, żółtka i białka oddzielnie
- 100 g masła
- 250 g drobnego cukru do wypieków
- 3 łyżki cukru wanilinowego
- 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 100 g rodzynków
Dodatkowo:
- 1 żółtko do posmarowania pasków kruchego ciasta, roztrzepane (uwaga: nie wyrzucać białka, będzie potrzebne do lukru!)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić masło, 200 g cukru i cukier wanilinowy utrzeć do otrzymania jasnej i puszystej masy maślanej. Ucierając, dodawać po 1 żółtku i części twarogu, aż do wykończenia tych składników. Ucierać, aż składniki się połączą i powstała masa serowa będzie puszysta. Dodać skrobię ziemniaczaną i utrzeć. W osobnym naczyniu białka ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając pozostałe 50 g cukru, powoli, łyżka po łyżce. Pianę z białek wmieszać delikatnie do masy serowej razem z rodzynkami.
Podpieczony spód wyjąć z piekarnika. Wyłożyć na niego masę serową, wyrównać. Ciasto pozostałe w lodówce cienko rozwałkować i radełkiem wykroić paski o szerokości 1 cm. Z pasków ułożyć na serniku kratkę, posmarować ją żółtkiem.
Sernik krakowski piec około 50 – 60 minut w temperaturze 170°C, najlepiej bez termoobiegi. Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku, następnie wyjąć na blat i odstawić na kilka godzin.
Składniki na lukier:
- 1 mała cytryna
- 150 g cukru pudru
- 1 białko
Z cytryny wycisnąć sok, dodać puder i białko, utrzeć. Jeżeli otrzymany lukier będzie zbyt rzadki dodać więcej cukru pudru i utrzeć, natomiast jeśli będzie zbyt gęsty – można dodać odrobinę wody.
Wystudzony sernik posmarować lukrem. Można też posmarować same paski – jest to bardziej pracochłonne, ale będą one lepiej widoczne.
* Przy użyciu bardzo tłustego sera z wiaderka (zawartość tłuszczu ponad 18%) ilość masła można zmniejszyć do 50 g i dodać w formie roztopionej do masy serowej.
Smacznego!
Według przepisu Pierre Herme.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga