Sernik Baklava to olśniewający sernik będący połączeniem delikatnego kremowego sernika i chrupiącego spodu orzechowego z ciastem filo w stylu bakławy. Tyle bogactwa i dobroci w jednym deserze! Na spodzie sernika układamy warstwy ciasta filo, przekładając je posiekanymi orzechami włoskimi i pistacjami (choć można użyć tylko jednych z nich), na to kremowa masa serowa o smaku pomarańczy z pięknym wykończeniem filo i klejącego syropu miodowo-cynamonowego, który wsiąka w chrupiące ciasto. Można tak opowiadać i opowiadać, ale najlepiej wypróbować przepis i samemu rozkoszować się sernikiem łączącym nowoczesność ze smakami Bliskiego Wschodu. Polecam!
Składniki na syrop miodowo – cynamonowy:
- 105 g wody
- 50 g cukru
- 85 g miodu
- 1,5 łyżki soku z cytryny
- 1 laska cynamonu
Najpierw przygotować syrop (musi wystygnąć).
W małym garnuszku umieścić wszystkie składniki na syrop. Wymieszać i zagotować. Gotować na małej mocy palnika do uzyskania konsystencji syropu, przez około 10 minut. Zdjąć z palnika i odstawić do wystudzenia.
Uwaga: syrop gęstnieje stygnąc. Jeżeli po wystudzeniu syrop jest dalej rzadki (wodnisty), można go ponownie podgotować, chwilę dłużej.
Składniki na spód:
- 1 opakowanie ciasta filo (10 arkuszy)*
- 180 g pistacji, niesolonych i podpieczonych
- 180 g orzechów włoskich
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
- 1 łyżeczka cukru
- około 100 g masła, roztopionego
Pistacje i orzechy włoskie drobno posiekać. Odłożyć 60 g mieszanki do dekoracji sernika, a resztę wymieszać z cynamonem i cukrem, a następnie podzielić na 4 równe części.
Składniki na masę serową:
- 500 g twarogu tłustego lub półtłustego, zmielonego trzykrotnie
- 250 g serka mascarpone
- 180 g drobnego cukru do wypieków
- 3 duże jajka
- 100 ml śmietanki kremówki 36%
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- świeżo otarta skórka z 1 pomarańczy
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub wody różanej
Wszystkie składniki na masę serową powinny być w temperaturze pokojowej.
Wszystkie składniki na masę serową (oprócz śmietanki kremówki) umieścić w misie miksera i zmiksować, do gładkości. Pod sam koniec miksowania wlać śmietankę kremówkę. Nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej – napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego; sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół. Masę serową przelać na orzechowy spód i wyrównać.
Wykonanie:
Przygotować formę o średnicy 23 cm i wyłożyć ją papierem do pieczenia, sam spód. Papier do pieczenia na spodzie i boki formy posmarować roztopionym masłem przy pomocy pędzla cukierniczego. Do formy wyłożyć pierwszy arkusz ciasta filo, dokładnie wykładając nim formę (część papieru może zwisać na zewnątrz formy, u mnie nie było to dużo, ponieważ moja forma do sernika jest wysoka), a następnie na niego wyłożyć kolejny arkusz ciasta filo, na krzyż, aby cała tortownica była wyłożona ciastem filo. Ciasto filo w tortownicy posmarować masłem, spód i boki, następnie na spód wysypać pierwszą część mieszanki orzechowej. Przykryć kolejnymi 2 arkuszami ciasta filo, posmarować masłem spód i boki, wysypać na spód drugą część mieszanki orzechowej. Przykryć kolejnymi 2 arkuszami ciasta filo, posmarować masłem spód i boki, wysypać na spód trzecią część mieszanki orzechowej. Przykryć kolejnymi 2 arkuszami ciasta filo, posmarować masłem spód i boki, wysypać na spód czwartą część mieszanki orzechowej. Na sam koniec przykryć dwoma ostatnimi arkuszami ciasta filo.
Jak to powinno wyglądać w tortownicy? W skrócie:
- papier do pieczenia na spodzie + masło na spód i boki
- dwa arkusze ciasta filo + masło na spód i boki + pierwsza część orzeszków
- dwa arkusze ciasta filo + masło na spód i boki + druga część orzeszków
- dwa arkusze ciasta filo + masło na spód i boki + trzecia część orzeszków
- dwa arkusze ciasta filo + masło na spód i boki + czwarta część orzeszków
- dwa arkusze ciasta filo
Na tak przygotowany spód z ciasta filo i orzechów wyłożyć masę serową, wyrównać. Zwisające końce ciasta filo założyć do środka formy, na sernik, przycinając je w razie potrzeby, ale pozostawiając „okienko” masy serowej na wierzchu, by można było ocenić stopień wypieczenia sernika.
Sernik Baklava piec w temperaturze 160°C przez 30 minut, bez termoobiegu. Następnie temperaturę podwyższyć do 180°C i piec przez kolejne 30 – 45 minut. Sernik będzie gotowy, jeżeli przy dotknięciu jego powierzchni na środku (patyczkiem) będzie dobrze ścięty. Ciasto filo powinno być zarumienione; jeżeli tak się nie stanie, pod koniec pieczenia warto włączyć termoobieg. Upieczony sernik wyjąć z piekarnika. Jeszcze gorący sernik polać syropem miodowo – cynamonowym, tylko po cieście filo, po bokach, by syrop wsiąkł w ciasto. Można też ostrożnie odpiąć obręcz tortownicy i syropem posmarować boki — sernik nie powinien się rozlać, ciasto filo będzie go trzymało w ryzach. Najlepiej nie polewać syropem powierzchni sernika. Obręcz formy zapiąć z powrotem wokół sernika, sernik wystudzić, a potem schłodzić w lodówce przez 12 godzin.
Sernik Baklava posypać odłożoną mieszanką orzechową. Ja dodatkowo posypałam suszonymi jadalnymi różami. Przechowywać w lodówce.
*Uwaga: otworzone ciasto filo przechowujemy pod ściereczką, by nie wyschło.
Smacznego!
Źródło przepisu – Cakes by MK, z moimi modyfikacjami.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga