Komentarze (1178)

Pierniczki 2009 - dekoracja lukrem

Powiem Wam, że jeśli ktoś nigdy wcześniej nie ozdabiał pierniczków, to nawet nie wie, jaka to ciężka praca ;). Dekorowałam je wczoraj wieczorem, a po północy już mi się kontury rozmazywały i ręka drżała. Niemniej – warto.  Ten raz jedyny w roku. Ja zawsze do takiego dokładnego ozdabiania przygotowuję lukier na bazie białka i cukru pudru (tzw. lukier królewski). Jako pierniczki w tym roku  wykorzystałam szwedzkie pepparkakor (uwielbiam je po prostu). Dekoracja pierniczków lukrem królewskim – to nie takie trudne, jak się wydaje ;).

Jeśli chcesz zapoznać się z bardziej dokładnym przepisem na lukier królewski (royal icing) – sprawdź ten przepis.

Składniki na lukier do ozdabiania pierniczków (lukier królewski):

  • 1 białko
  • 1 szklanka cukru pudru

Białko utrzeć z cukrem pudrem np. drewnianą pałką, łyżką lub po prostu mikserem. W lukrze nie powinno być najmniejszych grudek. Prawdopodobnie trzeba będzie dodać więcej cukru pudru (kilka łyżek – do pół szklanki) co zależy od rozmiarów białka (jajka). Lukier powinien być bardzo gęsty. Gęsty na tyle, by dało się z niego zrobić wzorek. Można zrobić próbę: nabrać na patyczek do szaszłyków małą ilość lukru i zrobić wzorek – nie powinien się rozlewać. Z papieru do pieczenia wykonać rożek, odciąć końcówkę (powinna być bardzo mała). Niektórzy używają do dekoracji jednorazowych rękawów cukierniczych, woreczków z odciętym rogiem – musicie wyczuć, jak Wam będzie łatwiej. Dekorować pierniczki. Lukier zastyga niemal od razu, grubsza warstwa lukru wysycha dłużej.

Lukier można zabarwiać barwnikami spożywczymi – wtedy trzeba dodać więcej cukru pudru, by lukier się nie rozwodnił. Niewykorzystany, dobrze się przechowuje przez noc w temperaturze pokojowej, ale koniecznie w woreczku. Jeśli zastygnie zbyt mocno, wystarczy dodać odrobinę wody.

Można zrobić również lukier z cukru pudru i wody, jednak ten z białka jest trwalszy i lepiej się przechowuje.

Polecam!

Pierniczki 2009 - dekoracja lukrem

Pierniczki 2009 - dekoracja lukrem

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 1 178 komentarzy
Szukaj w komentarzach: