Fyrstekake – norweska tarta migdałowa, czyli norweskie ciasto książęce (prince’s cake), bardzo popularne i tradycyjne. Co w nim jest królewskiego? Przede wszystkim migdałowe nadzienie. Jeśli jesteście fanami marcepanu – jest to ciasto dla Was! Ciasto kruche jest delikatne, lekkie i chrupiące przez dodatek śmietanki kremówki i proszku do pieczenia. Nie ma konieczności osobnego podpiekania spodu. Urzeknie Was niesamowita woń kardamonu, bez którego nie wyobrażam sobie tej tarty. Jeśli za nim nie przepadacie, warto dodać choć cynamonu i skórki otartej z cytryny. Nie ma lepszego ciasta na chłodniejsze jesienne wieczory :).
Składniki na kruche ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 110 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 1 żółtko
- 75 ml śmietany kremówki 36%
- 90 g cukru pudru
- szczypta soli
Mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać żółtko, śmietankę, cukier, sól i szybko zagnieść ciasto (można również zmiksować w malakserze). Ciasto podzielić na 2 części: 3/4 i 1/4, następnie z ciasta uformować dwie kule, lekko je spłaszczyć, owinąć folią spożywczą i schłodzić przez 1 godzinę w lodówce lub 15 minut w zamrażarce.
Składniki na nadzienie migdałowe z kardamonem:
- 2 białka, z dużych jajek
- 50 g masła, roztopionego
- 200 g cukru pudru
- 200 g zmielonych migdałów
- 1 łyżeczka zmielonego kardamonu
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- szczypta soli
Białka umieścić w misie miksera i ubić na sztywno. Pozostałe składniki wymieszać w naczyniu. Dodać do nich ubite białka i delikatnie wymieszać. Odłożyć na chwilę.
Dodatkowo:
- 1 roztrzepane żółtko, na glazurę
- cukier puder do oprószenia
Przygotować formę do tarty o średnicy 23 cm. Wysmarować ją masłem i oprószyć mąką pszenną, nadmiar mąki strzepać.
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki. Rozwałkować oba kawałki ciasta na grubość około 3 mm. Pomagając sobie wałkiem przenieść większy kawałek ciasta nad formę i wyłożyć jej dno i boki, delikatnie przyciskając ciasto do foremki. Na tak wyłożone ciasto przełożyć nadzienie, wyrównać. Mniejszy kawałek rozwałkowanego ciasta pokroić w 2 cm paski, ułożyć na tarcie tworząc kratkę. Ciasto posmarować roztrzepanym żółtkiem.
Fyrstekake piec w temperaturze 160ºC przez około 50 – 60 minut lub do zezłocenia się tarty. Wyjąć z piekarnika i wystudzić. Wystudzone ciasto oprószyć cukrem pudrem.
Smacznego!
Źródło przepisu – ’Scandilicious Baking’ Signe Johansen.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga