
Jagodowa kruchotka z budyniem to idealne ciasto kruche z migdałami, lekkim kremem budyniowym i polewą jagodową. Pyszne ciasto, pokrojone na kwadraty, niskie jak tarta (z tego przepisu można też upiec tartę, jeśli wolicie). Jagodowa kruchotka z budyniem zawiera wszystko to, co lubicie, więc ten deser Wam posmakuje :).
Składniki na kruchy spód:
- 150 g mąki pszennej
- 50 g zmielonych migdałów
- 100 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 50 g cukru pudru
- 1 żółtko, z dużego jajka
- szczypta soli
Mąkę pszenną przesiać, dodać zmielone migdały, masło i posiekać ostrym nożem. Dodać żółtko, cukier i sól. Szybko zagnieść (składniki na ciasto można również wyrobić w malakserze do momentu otrzymania zwartej kuli ciasta), uformować kulę, lekko spłaszczyć i owinąć folią spożywczą. Schłodzić w lodówce przez 1 godzinę.
Formę o wymiarach 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Kruche ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować, następnie przenieść do formy. Ciasto ponownie schłodzić w lodówce przez 60 minut. Przed samym pieczeniem ciasto ponakłuwać widelcem.
Piec w temperaturze 180°C przez około 18 minut lub do zrumienienia się ciasta. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Składniki na krem budyniowy:
- 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (opakowanie na 500 ml mleka)
- 250 ml mleka
- 3 łyżki cukru
- 250 g serka mascarpone, schłodzonego
- 2 łyżeczki (6 g) żelatyny w proszku
- 40 ml zimnej wody
Budyń ugotować z 3 łyżkami cukru według instrukcji na opakowaniu wykorzystując 250 ml mleka (zamiast 500 ml). Zagotować, chwilę pogotować, zdjąć z palnika, przełożyć do miseczki i przykryć folią spożywczą, w taki sposób, by dotykała bezpośrednio powierzchni budyniu. Wystudzić, następnie schłodzić w lodówce.
Żelatynę w proszku zalać 40 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika i lekko przestudzić, lecz powinna pozostać płynna.
W misie miksera umieścić schłodzony serek mascarpone i ubić (mieszadłami do ubijania piany z białek). Początkowo mascarpone zrobi się rzadsze, ale pod koniec ubijania ponownie zgęstnieje. Dodawać zimny budyń, w trzech turach, nie zaprzestając ubijania. Budyń będzie gęsty i grudkowaty, ale podczas miksowania z serkiem mascarpone zamieni się w jednolity krem budyniowy (cierpliwości!).
Przestudzoną żelatynę wymieszać z odrobiną kremu budyniowego np. z 1 – 2 łyżkami (by nie było 'szoku’ temperaturowego i by w kremie nie powstały grudki żelatyny). Tak rozrobioną żelatynę dodać do całości kremu budyniowego i zmiksować do połączenia.
Przygotowany krem wyłożyć na ciasto kruche i równo rozprowadzić. Schłodzić w lodówce przez 3 godziny.
Składniki na polewę z jagód:
- 250 g jagód, świeżych lub mrożonych
- 1 łyżeczka (3 g) żelatyny w proszku
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
Żelatynę w proszku zalać 2 łyżkami wody, odstawić do napęcznienia.
W małym garnuszku wymieszać owoce z cukrem. Postawić na palniku o średniej mocy i podgrzewać do rozpuszczenia się cukru (owoce puszczą sporo soku). Dodać cytrynę, wodę ze skrobią, dobrze wymieszać, zagotować, zdjąć z palnika.
Napęczniałą żelatynę dodać do gorących owoców, wymieszać. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzać do wrzenia! Zdjąć z palnika, pozostawić do wystudzenia, nie dopuszczając do jej stężenia. Wystudzoną polewę przelać na krem budyniowy i równo rozprowadzić. Schłodzić w lodówce do stężenia polewy.
Jagodową kruchotkę z budyniem przechowywać w lodówce.
Smacznego!


Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga