Komentarze (1478)

Karpatka

Karpatka to znane i lubiane polskie ciasto kremowe a sama jej nazwa pochodzi od kształtu ciasta, który przypomina polskie góry Karpaty. Karpatka składa się z dwóch pofałdowanych blatów ciasta parzonego (ptysiowego) przełożonego puszystym kremem maślano – budyniowym i oprószonego, jak śnieg, dużą ilością cukru pudru… Moja Karpatka jest najlepsza – pyszna, mocno kremowa, pachnąca wanilią. Jej smak długo pozostaje w pamięci. Bardzo polecam ten przepis na karpatkę, szczególnie w okresie karnawału!

Składniki na ciasto parzone (2 blaty):

  • 250 ml wody
  • 125 g masła
  • 150 g mąki pszennej
  • 5 jajek (rozmiar M)

Masło i wodę umieścić w garnuszku, podgrzać do roztopienia się masła, doprowadzić do wrzenia. Wsypać mąkę, zmniejszyć moc palnika i chwilę ucierać do powstania gęstej, szklistej, bezgrudkowej masy odchodzącej od brzegów garnka. Zdjąć z palnika, wystudzić.

Po przestudzeniu wbijać jajka, jedno po drugim (to ważne!), miksując dokładnie po każdym dodaniu. W rezultacie powinno powstać gładkie, klejące, bezgrudkowe ciasto. Gotową masę podzielić na 2 części.

Formę o wymiarach 32 x 23 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Jedną część ciasta rozprowadzić na papierze przy pomocy szpatułki i wyrównać (ciasto jest klejące, ale takie ma być).

Piec w temperaturze 200ºC przez około 25 – 30 minut lub do lekkiego zbrązowienia ciasta (w trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika).

W ten sam sposób upiec drugą część ciasta. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.

Składniki na krem do karpatki:

  • 750 ml mleka
  • 30 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 cukier wanilinowy  (16 g) lub ziarenka z 1 laski wanilii
  • 1 duże jajko
  • 4 żółtka, z dużych jajek
  • 40 g skrobi ziemniaczanej
  • 20 g mąki pszennej
  • 350 g masła, w temperaturze pokojowej + dodatkowe 130 g drobnego cukru do wypieków

Ponadto:

  • cukier puder do oprószenia

Zagotować 500 ml mleka z cukrem i wanilią. Pozostałą szklankę mleka (250 ml) zmiksować blenderem z jajkiem, żółtkami, skrobią ziemniaczaną i mąką pszenną, po czym wlać do wrzącego mleka. Ugotować budyń: doprowadzić do wrzenia, często i energicznie mieszając (by się nie zrobiły grudki), pogotować przez kilka minut. Po zagotowaniu przykryć folią spożywczą (w taki sposób, by dotykała budyniu), odłożyć do całkowitego wystudzenia w temperaturze pokojowej.

W misie miksera umieścić masło oraz dodatkowy cukier. Utrzeć, do powstania białej, lekkiej i bardzo puszystej masy maślanej. Dodawać budyń, w kilku turach, miksując po każdym dodaniu do połączenia się składników.

Gotowy krem maślano – budyniowy wyłożyć na jeden upieczony wcześniej płat ciasta, przykryć drugim (najlepiej w blaszce, w której ciasto się piekło). Schłodzić w lodówce przez kilka godzin lub przez noc.

Przed podaniem karpatkę oprószyć cukrem pudrem. Przechowywać w lodówce.

Smacznego!

Karpatka

 

Karpatka

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 1 478 komentarzy
Szukaj w komentarzach: