
Ptysie z kruszonką (czyli tzw. craquelin – rodzaj rozwałkowanej kruszonki z masła, cukru i mąki) to obecnie najmodniejsze ptysie. Na surowym cieście ptysiowym kładziemy krążki z kruchego ciasta i zapiekamy, dzięki czemu powstałe ptysie są super chrupiące i wciągająco słodziutkie. Podawane w najznakomitszych cukierniach, z różnymi kremami, począwszy od najprostszego kremu cukierniczego wymieszanego z bitą śmietaną, po wymyślne smaki i dodatki: egzotyczne owoce, solony karmel czy prażone orzechy. Nie mogło ich zabraknąć na Moich Wypiekach, a inne wersje smakowe jeszcze przed nami. Już teraz przetestujcie przepis na ptysie w nowej odsłonie i dajcie znać, jak Wam smakują. Od teraz to będzie podstawowe ciasto do pracy z ptysiami z craquelin, będziemy tylko szaleć ze smakami ;).
Składniki na 15 sztuk.
Składniki na ciasto parzone:
- 250 ml wody
- 90 g masła
- 160 g mąki pszennej
- 4 duże jajka
- szczypta soli
W garnuszku zagotować wodę z masłem i solą. Na gotującą się wodę wsypać mąkę pszenną, energicznie mieszając drewnianą łyżką, by całość się nie przypaliła, przez około 2 – 3 minuty. Ciasto jest gotowe gdy ma szklisty wygląd i odchodzi od ścianek garnka. Zdjąć z palnika i pozostawić do wystudzenia.
Po tym czasie utrzeć z jajkami do połączenia i uzyskania gładkiego, jednolitego ciasta: jajka dodajemy po jednym, stopniowo jedno po drugim, za każdym razem miksując do połączenia się wszystkich składników (to ważne).
Płaską blachę (lub dwie) wyłożyć papierem do pieczenia i narysować na niej okręgi o średnicy 6 cm, w sporych odległościach od siebie. Przygotowane ciasto parzone przełożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką i wyciskać okrągłe porcje ciasta na blaszkę. Po wyłożeniu na blachę ciasta ptysiowego wyjąć rozwałkowane ciasto na kruszonkę z zamrażarki (przepis poniżej), natychmiast wykrajać foremką do ciastek 6 cm krążki i wykładać je na uformowane ptysie.
Piec w temperaturze 200ºC (preferuję bez termoobiegu) przez około 25 – 30 minut. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika, wystudzić, odkroić z góry „czapeczkę” z ciasta.
Składniki na kruszonkę:
- 80 g masła, w temperaturze pokojowej
- 70 g miałkiego jasnego brązowego cukru
- 80 g mąki pszennej
Masło (bardzo miękkie) umieścić w naczyniu i rozetrzeć z cukrem łyżką. Dodać mąkę i rozetrzeć, do połączenia.
Powstałą masę umieścić pomiędzy 2 arkuszami papieru do pieczenia i rozwałkować na grubość około 2 mm. Umieścić w zamrażarce na minimum 30 minut.
Kruszonkę można przygotować i umieścić wcześniej w zamrażarce, do 3 dni.
Składniki na krem czekoladowo – orzechowy:
- 250 g serka mascarpone, schłodzonego
- 5 łyżek nutelli
Składniki delikatnie i krótko zmiksować, do połączenia.
Składniki na bitą śmietanę:
- 500 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej (lub więcej)
- 2 łyżki cukru pudru
Składniki ubić, do sztywności.
Wykonanie:
Na dolną część korpusów ptysiowych wyłożyć krem czekoladowo – orzechowy. Bitą śmietanę przełożyć do worka cukierniczego z ozdobną końcówką (tylką) w postaci gwiazdki i wycisnąć na krem czekoladowo – orzechowy. Przykryć odkrojoną wcześniej „czapeczką” ptysia.
Ptysie z kruszonką z kremem czekoladowo – orzechowym przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem.
Smacznego!


Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga