Jeśli zdążyliście już przygotować truskawkowe trifle, to wiecie, że truskawki, budyń i bita śmietana to najlepsze połączenie :). Tym razem w postaci ciasta Ekler, dla dużych łasuchów. Ciasto parzone, tradycyjny domowy budyń waniliowy i dużo świeżych truskawek. To jak Eklerki w wersji XXL. Spód z parzonego ciasta pieczemy w formie do tarty, ale jeśli jej nie posiadacie można wykorzystać tortownicę a nawet naczynie żaroodporne. Taki spód ma same zalety: nie trzeba go zagniatać, schładzać, wałkować, wystarczy rozprowadzić palcami po naczyniu. Rośnie mocno – ponad formę, co widać na zdjęciu, czasem nawet z górami – wszak jest to ciasto znane Wam z karpatki. Po prostu musicie upiec to ciasto jeszcze w tym sezonie truskawkowym!
Jeśli ciasto ma być podane kolejnego dnia – wieczór wcześniej pieczemy parzony spód i gotujemy budyń, który przechowujemy w lodówce. Ciasto składamy w dniu podania, by parzony spód jak najdłużej był chrupiący.
Uwaga: 1 szklanka na MW ma zawsze pojemność 250 ml.
Składniki na ciasto parzone:
- 3/4 szklanki wody
- 90 g masła
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 3 duże jajka
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W garnku zagotować wodę z masłem. Na gotującą się wodę wsypać mąkę pszenną i cały czas mieszać/ucierać, nie ściągając z palnika, by ciasto się nie przypaliło. Ciasto jest gotowe, gdy ma szklisty wygląd i odchodzi od ścianek garnka. Zdjąć z palnika, pozostawić do całkowitego wystudzenia (jest to bardzo ważne, inaczej ciasto parzone nie wyrośnie w piekarniku). Po tym czasie zmiksować/utrzeć z jajkami do połączenia i uzyskania gładkiego, jednolitego ciasta. Uwaga: jajka należy dodawać jedno po drugim, miksując po każdym dodaniu do dokładnego połączenia się składników, nie wszystkie na jeden raz.
Formę do tarty o średnicy 25 cm (lub do 27 cm) wysmarować masłem. Przełożyć do niej ciasto parzone i rozprowadzić dłonią po powierzchni formy – spód i boki (ciasta może być odrobinę zbyt dużo, zależy od foremki i wysokości jej boków, ale nic się nie zmarnuje: z łyżki lub dwóch pozostałego ciasta można upiec osobne małe eklery).
Piec w temperaturze 200ºC przez około 25 minut lub dłużej, do zarumienienia i wypieczenia ciasta. Wyjąć z piekarnika, wystudzić.
Składniki na creme patissiere waniliowy:
- 600 ml mleka
- ziarenka wydrążone z 1 laski wanilii
- 6 żółtek, z dużych jajek
- 100 g cukru
- 40 g mąki pszennej
- 40 g skrobi ziemniaczanej
W większym garnku zagotować mleko z ziarenkami wanilii. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast odstawić na bok.
Żółtka i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do białości np. trzepaczkami do ubijania piany z białek. Dodać mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną i dalej ubijać, aż do uzyskania gładkiej pasty jajecznej. Do pasty dodać 100 ml wrzącego mleka i na wolnych obrotach zmiksować do połączenia.
W ten sposób zahartowaną pastę jajeczną wlać do reszty zagotowanego mleka, dobrze wymieszać, do połączenia. Postawić na palnik (średnią moc) i zagotować, często mieszając. Od momentu zagotowania gotować około 1 minuty, mieszając, aż budyń zgęstnieje. Zdjąć z palnika. Gotowy budyń przełożyć do salaterki i przykryć folią spożywczą w taki sposób, by dotykała powierzchni kremu, odstawić do wystudzenia (podczas studzenia nie wolno mieszać!).
Gotowy creme patissiere można przechowywać w lodówce do 3 dni.
Składniki na bitą śmietanę:
- 250 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%, schłodzonej
- 1 łyżka cukru pudru
Śmietankę kremówkę umieścić w misie miksera razem z cukrem i ubić do powstania sztywnego kremu.
Wykonanie:
Na wystudzone ciasto parzone przełożyć zimny budyń, wyrównać. Na budyń wyłożyć bitą śmietanę. Na wierzch poukładać truskawki.
Ciasto Ekler z truskawkami przechowywać w lodówce.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga