Pytacie, jakie wypieki będą u gościć u mnie na stole świętecznym. Będą nowości, z tych prezentowanych ostatnio na blogu, ale będzie też sernik królewski, bez którego (ja i moja siostra) nie wyobrażamy sobie Świąt. To sernik z naszego domu rodzinnego, tym razem upiekłam go w wersji lekko kokosowej i bez ubijania osobno białek. Jest przepyszny, jak zwykle, bez dwóch zdań ;-). Na święta musi być kawałek tego sernika, popijanego koniecznie colą (tak, niezdrowa i paskudna, ale to tylko tradycja świąteczna, inaczej nie smakuje ;-), w TV nieśmiertelny Kevin, i.. znowu jestem małą Dorotką ubierającą z Tatą choinkę.. A jakie wypieki muszą pojawić się u Was na święta?
Poniżej wersja kokosowa znanego już Wam sernika królewskiego.
Składniki na kruche ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- 120 g masła, zimnego
- 100 g cukru pudru
- 1 łyżka smalcu (można pominąć, smalec jednak nadaje ciastu kruchości)
- 1 żółtko
- 3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 12% lub 18%
- 1,5 łyżki kakao
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
Ciasto zagnieść i szybko wyrobić (najszybciej zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, podzielić na 2 części, owinąć je folią spożywczą, spłaszczyć, włożyć do zamrażarki na około 2 godziny.
Składniki na masę serową:
- 1 kg tłustego lub półtłustego twarogu, zmielonego przynajmniej dwukrotnie*
- 5 jajek
- 100 g masła
- 1 i 1/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 250 ml śmietanki kokosowej (lub tłustego mleka kokosowego)
- 100 g wiórków kokosowych
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka likieru kokosowego lub 1 łyżeczka aromatu kokosowego
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Formę o wymiarach 22 x 33 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
W misie miksera utrzeć masło z cukrem na jasną, puszystą masę. Dodawać po dużej łyżce twarogu i dokładnie miksować, do połączenia. Dodać jajka, zmiksować. Na sam koniec wmiksować śmietankę kokosową, wiórki kokosowe, obie mąki i likier kokosowy.
Zamrożone ciasto (jedną część) zetrzeć na blachę na tarce, na nie wylać masę serową, następnie zetrzeć drugą część ciasta.
Piec około 1 godziny w temperaturze 160ºC. Wystudzić przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika, następnie schłodzić.
Przed podaniem oprószyć dodatkowymi wiórkami, dla dekoracji.
* Przy użyciu bardzo tłustego sera z wiaderka (zawartość tłuszczu ponad 18%) ilość masła można zmniejszyć o połowę lub nawet o 3/4.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga