Korzenne brownie z pierniczkami to propozycja na świąteczny deser dla czekoladowych łasuchów :). Tym razem brownie z dodatkiem przyprawy korzennej do piernika i z dodatkiem pierniczków; u mnie były to kupne lukrowane pierniczki, ale jeżeli upiekliście już swoje domowe, można ich oczywiście użyć. Korzenne brownie to zapach świąt, któremu nie można się oprzeć.
Składniki na korzenne brownie z pierniczkami:
- 180 g masła
- 100 g gorzkiej czekolady 50%, posiekanej
- 150 g gorzkiej czekolady 70%, posiekanej
- 3 duże jajka
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 250 g drobnego cukru do wypieków
- 100 g mąki pszennej
- 1 łyżka przyprawy korzennej do piernika
- ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 150 g pierniczków, najlepiej bez polewy lub lukrowanych
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Odłożyć 2 – 3 pierniczki do dekoracji. Resztę pokroić na większe kawałki.
W garnuszku roztopić masło, zdjąć z palnika. Do gorącego dodać posiekaną gorzką czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do powstania gładkiego sosu czekoladowego. Sos czekoladowy wystudzić (lub pozostawić lekko ciepły, ale NIE GORĄCY), powinien też pozostać płynny.
W naczyniu lekko roztrzepać jajka rózgą kuchenną (nie ubijać!). Dodać wanilię, cukier i wymieszać przez dłuższą chwilę do dokładnego połączenia się składników rózgą kuchenną. Dodać przestudzony sos czekoladowy, wymieszać rózgą kuchenną. Bezpośrednio do mieszanki czekoladowej przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i przyprawą korzenną, dodać sól a następnie wymieszać tylko do połączenia się składników. Dodać połowę pierniczków i wymieszać.
Masę czekoladową przelać do formy o wymiarach 28 x 18 cm (lub kwadratowej o boku 23 cm) wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch wyłożyć pozostałe kawałki pierniczków lekko wciskając je w brownie.
Korzenne brownie z pierniczkami piec w temperaturze 160°C (z termoobiegiem) lub w 180°C (bez termoobiegu) przez około 30 – 33 minuty. Ciasto lekko wyrośnie i może popękać wokół brzegów lub pomarszczyć się. Patyczek włożony do ciasta może być mokry, ale nie może być na nim śladów surowego ciasta; zazwyczaj jednak nie testujemy brownie przy pomocy patyczka, ponieważ nie jest to miarodajne. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Korzenne brownie z pierniczkami udekorować całymi pierniczkami i przechowywać w temperaturze pokojowej.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga