Komentarze (543)

Kostka alpejska

Ciasto – hit. Zanim sama je przygotowałam naczytałam się o fenomenie tej kostki: pyszna, uzależnia, ciasto roku, a z drugiej strony: przesłodzona, bezy miękną, nie sposób zjeść więcej niż jeden kawałek. No cóż, trzeba było podjąć ryzyko ;-). Tym bardziej, że mam w domu fana kajmaku, który bez mrugnięcia okiem wyjada go z puszki; w razie czego zje WSZYSTKO ;-). Jaka jest kostka alpejska? Rzeczywiście pyszna! Miękka, mocno wilgotna, słodka z nutą kwaśnego dżemu porzeczkowego i ajerkoniaku, delikatna od bitej śmietany. Dodając do kremu więcej masła uniknęłam jego przesłodzenia, jednocześnie przedłużając efekt trwałości i chrupkości bezików zanurzonych w masie kajmakowej. Ciasto jest familijne, podzielne, doskonałe na wszelkie okazje :-). Kto do tej pory nie znał tego smaku, nie będzie zawiedziony!

Na weekend polecam też siostrzany przepis – czekoladową kostkę hiszpańską!

Składniki na biszkopt:

  • 4 jajka
  • szczypta soli
  • 100 g drobnego cukru do wypieków
  • 90 g mąki pszennej tortowej
  • 35 g kakao

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną i kakao wymieszać, przesiać.

Blachę prostokątną o wymiarach 25 x 36 cm wyłożyć papierem do pieczenia.

W misie miksera umieścić białka. Rozpocząć ubijanie. Po lekkim spienieniu się białek dodać szczyptę soli. Ubić, do sztywności. Dodawać cukier, łyżka po łyżce, stopniowo, cały czas ubijając. Po zakończeniu ubijania dodać żółtka i ubić. Dodać przesianą mąkę z kakao, delikatnie wymieszać szpatułką.

Gotowe ciasto biszkoptowe wyłożyć do formy, wyrównać.

Piec w temperaturze 175ºC przez około 20 – 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika,  formę opuścić z 30 na podłogę (by biszkopt pozostał prosty, można pominąć) i pozostawić do wystudzenia.

Nasączenie:

  • 125 ml ponczu – zimnej przegotowanej wody wymieszanej z 3 łyżkami likieru kawowego lub wódki

Krem kajmakowy z ajerkoniakiem:

  • 350 g masła
  • 400 g masy kajmakowej z puszki (dulce de leche, masa krówkowa)
  • 2 łyżeczki kawy naturalnej, zmielonej
  • 125 ml ajerkoniaku
  • 300 g bezików (suchych w środku, nie piankowych)

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera umieścić masło i utrzeć (końcówki miksera do ubijania białek) do powstania jaśniejszej i bardziej puszystej masy maślanej. Dodać kawę, następnie kajmak, w kilku turach, nie przerywając ucierania. Po utarciu masy kremowej wlewać strużką ajerkoniak, cały czas ucierając. Odłożyć.

Bezy połamać z grubsza, wymieszać z kremem kajmakowym.

Ponadto:

  • 3/4 – 1 słoiczek dżemu z czarnej porzeczki
  • 900 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 50 g gorzkiej czekolady, startej na tarce, do oprószenia

Wykonanie

Upieczony biszopt pozostawić w formie, nasączyć ponczem. Posmarować warstwą dżemu z czarnej porzeczki. Na wierzch wyłożyć warstwę kremu kajmakowego w pokruszonymi bezami, wyrównać. Schłodzić. Po 3 – 4 godzinach chłodzenia ciasta, ubić śmietanę kremówkę z cukrem pudrem (wszystkie składniki umieścić razem w misie miksera i ubić do powstania kremu). Warstwą bitej śmietany posmarować ciasto, schłodzić. Przed podaniem posypać startą czekoladą.

Przechowywać w lodówce. Dobrze wytrzymuje w temperaturze pokojowej np. podczas domowych uroczystości. Podczas upałów, w celu usztywnienia kremówki wystarczy zmiksować ją z połową opakowania schłodzonego mascarpone (125 g). Ciasto jest najlepsze chwilę po wyjęciu z lodówki, jak masa maślana zmięknie.

Smacznego :-).

Kostka alpejska

Kostka alpejska

Kostka alpejska

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 543 komentarzy
Szukaj w komentarzach: