Krajanka piernikowa z marcepanem i powidłami jest wyjątkowa w smaku! Tą krajankę Bajaderki zaliczam do czołówki najlepszych ciast na blogu. Bogactwo bakalii, smak piernika i marcepan przełożony powidłami – dla mnie nie ma lepszej kombinacji smakowej. Krajanka jest – przez marcepan – nieznośnie słodka, ale mi to w ogóle nie przeszkadza. Można jej to wybaczyć, sami się przekonajcie…
Składniki na ciasto piernikowe:
- 3 i 1/3 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- pół szklanki miodu
- 3/4 szklanki cukru
- 125 g masła
- 1 jajko
- pół szklanki drobno posiekanych orzechów włoskich lub pekan
- pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- przyprawy korzenne – 1 łyżka cynamonu, 1 łyżeczka kardamonu, 1 łyżeczka imbiru, po pół łyżeczki gałki muszkatołowej i goździków, po 1/4 łyżeczki pieprzu i ziela angielskiego
Mąkę przesiać z proszkiem, sodą i solą, dodać posiekane orzechy i skórkę pomarańczową.
Miód, cukier i masło rozgrzać (ale nie zagotować) w dużym garnku, dodać przyprawy korzenne wymieszać. Dodawać stopniowo mąkę, ciągle mieszając, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek garnka. Zdjąć z palnika, lekko przestudzić, dodać jajko i zmiksować. Przełożyć ciasto na stolnicę, wyrobić lekko, podsypując mąką w razie konieczności. Jeszcze ciepłe podzielić na dwie części, każdą rozwałkować na prostokąt wielkości 33 x 22 cm (lub większy, jeśli użyjecie lekko większej formy).
Składniki ma masę z marcepanu:
- 225 – 300 g masy marcepanowej
- 2 żółtka
- 1/3 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżka mleka
- 1 łyżka soku pomarańczowego
- 1 łyżka soku cytrynowego
- 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
Wszystkie składniki razem rozetrzeć bądź zmiksować do otrzymania gładkiej masy.
Ponadto:
- 1 słoiczek powideł śliwkowych (300 g)
- 1 szklanka cukru pudru + 2 łyżki koniaki, soku z cytryny lub wody
Wykonanie:
Formę 33 x 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód wyłożyć jedną część rozwałkowanego ciasta piernikowego. Na nim rozprowadzić masę marcepanową, zostawiając po 1 cm wolnego od każdego boku. Następnie na marcepanie rozsmarować powidła. Na górę położyć drugą część rozwałkowanego ciasta piernikowego, skleić dokładnie z ciastem dolnym (jeśli tego nie zrobicie masa i powidła wydostaną się podczas pieczenia na zewnątrz).
Piec około 30 minut w temperaturze 180ºC. Wyjąć z piekarnika, przestudzić, lekko ciepłe polukrować. Lukier sporządzić przez roztarcie cukru pudru z koniakiem, sokiem z cytryny lub wodą.
Upieczone ciasto zostawić odkryte na całą noc. Rano pokroić na kwadraciki, przechowywać w szczelnej puszce w warstwach przełożonych papierem do pieczenia.
Krajanka piernikowa z marcepanem i powidłami dobrze się przechowuje i długo zachowuje świeżość.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga