Jeszcze na chwilę powrót do smaków kokosowych, którymi się ostatnio zachwycam, co widać i na blogu :-). Słynne ‚coconut cream pie’ w mojej wersji. Kruchutki spód, rozkoszny kokosowy budyń (znany już Wam z pączków kokosowych), warstwa bitej śmietany i płatki kokosowe. Nie można tego nie polubić! Do ciasta świetnie będą pasowały świeże owoce mango, dla uzyskania tropikalnej nuty smakowej można je dodać to ubitej śmietany.
Składniki na ciasto kruche:
- 175 g mąki pszennej
- 100 g masła, zimnego
- 50 g cukru pudru
- szczypta soli
- 1 żółtko
- 1 – 2 łyżki zimnej wody
Mąkę przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtko, cukier, sól, wodę i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut minut.
Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkować je na papierze do pieczenia na grubość około 3 mm, następnie razem z papierem przenieść nad formę od tarty, obrócić, delikatnie odkleić papier i wylepić nim formę do tarty (o średnicy 23 cm), wysmarowanej wcześniej masłem. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, a następnie na papier wysypać specjalne kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może to być również fasola lub ryż). Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiec w temperaturze 190ºC przez 15 minut. Następnie papier usunąć, piec kolejne 15 – 20 minut, do zezłocenia.
Wyjąć z piekarnika, wystudzić.
Budyń kokosowy:
- 5 żółtek
- 100 g drobnego cukru do wypieków
- 40 g mąki pszennej
- 10 g skrobi ziemniaczanej
- 400 ml mleka kokosowego
Żółtka i cukier utrzeć do białości i puszystości. Dodać 50 ml mleka, mąki i zmiksować.
Resztę mleka zagotować. Na wrzące mleko wlać masę żółtkową i gotować, mieszając często, jak budyń, do zgęstnienia. Gotowy krem, jeszcze gorący, przelać na wystudzony kruchy spód, odstawić do całkowitego wystudzenia.
Budyń będzie miał kolor lekko szary – kolor mleka kokosowego.
Dodatkowo:
- 300 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
- 2 łyżeczki cukru pudru
- pół szklanki wiórków kokosowych
- płatki kokosowe, do dekoracji
Śmietanę kremówkę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier puder. Dodać wiórki kokosowe i wymieszać.
Wykonanie
Na schłodzony spód z budyniem wyłożyć bitą śmietanę z wiórkami kokosowymi. Posypać płatkami kokosowymi.
Przechowywać w lodówce.
Smacznego :-).
Do przygotowania kruchego ciasta posłużyłam się mieszadłem (siekaczem) firmy Wilton. Przyznam, że nie lubię wyrabiać ciasta ręcznie, więc zawsze wędrowało do malaksera. Nie spodziewałam się, że z tym przyrządem zagniotę ciasto w 2 minuty, dodatkowo nie brudząc rąk ;-).
Mieszadło składa się z kilku wytrzymałych prętów, które działają jak najlepsze noże siekające ciasto, a ponieważ jest ich kilka – siekają szybciej. Co ważne, ciasto nie nagrzewa się od ciepła naszych rąk, cała praca idzie szybko i sprawnie. Bardzo ułatwia sprawę.
Zagniatać kruche można na dowolnej powierzchni, siekacz jest zaokrąglony, nie porysuje i nie zniszczy stołu, miski lub blatu. Ponieważ nie jest ostry, z przyjemności własnoręcznego przygotowania ciasteczek mogą skorzystać i dzieci. Przy pomocy suwaka umieszczonego z boku łatwo czyścić go z klejącego się ciasta. Przyrząd jest wykonany solidnie, nie wygina się podczas pracy, jest wygodny w użyciu i myciu – jeden z najbardziej praktycznych przydasi kuchennych.
Jedyny mały minus – mieszadło nie wyrobi ciasta bez siły Waszych rąk, więc trzeba się trochę wysilić. Ale nie można tego nazwać nawet pracą, to przyjemność :-).
Mimo wszystko.. teraz już nie mam powodów, by używać malaksera ;-).
Mieszadło (siekacz) Wiltona można nabyć w sklepie internetowym AleDobre.pl.
———————————————-
/*wpis zawiera lokowanie produktu/
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga