Królewiec – przepyszne świąteczne ciasto miodowe przekładane kremem. Zajadaliśmy się nim kilka lat temu, a w tym roku postanowiłam go przypomnieć na święta; okazało się, że dalej smakuje tak wspaniale, jak pamiętamy. Miodowe blaty ciasta trzeba upiec przynajmniej dwa dni wcześniej, na drugi dzień przełożyć kremem, a po kilku dniach oczekiwania mamy ciasto, które wprost rozpływa się w ustach i smakuje nieprzeciętnie. Bardzo polecam do wypróbowania, ciasto jest lepsze z każdym dniem!
Uwaga: wykonanie ciasta Królewiec najkorzystniej rozłożyć na kilka dni: w pierwszy dzień upiec blaty ciasta, przykryć ściereczką, na drugi dzień wykonać krem i przełożyć nim ciasto, na 3 – 4 dzień, kiedy ciasto zmięknie, można podawać.
Składniki na ciasto miodowe:
- 375 g mąki pszennej
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 150 g masła
- 1 duże jajko
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z cukrem, kakao i sodą oczyszczoną. W garnuszku roztopić masło z miodem, następnie przestudzić. Białko oddzielić od żółtka, ubić na sztywno, na koniec ubijania dodać żółtko i dalej ubijać. Do mąki pszennej wymieszanej z suchymi składnikami wlać masło z miodem i dodać ubite jajko. Zagnieść ciasto (można wspomóc się mikserem), a następnie podzielić na 2 równe części.
Formę o wymiarach 20 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Pierwszą część ciasta wyłożyć do formy- można rozwałkować lub po prostu wylepić nim formę. Piec w temperaturze 180ºC przez 15 – 20 minut. Drugie ciasto przygotować i upiec w ten sam sposób, następnie oba blaty ciasta wystudzić.
Składniki na ciasto biszkoptowe:
- 150 g mąki pszennej
- 110 g drobnego cukru do wypieków
- 4 duże jajka
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, łyżka po łyżce, powoli, cały czas ubijając. Dodawać po 1 żółtku i dalej ubijać. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, następnie przesiać bezpośrednio na masę jajeczną i delikatnie wymieszać szpatułką lub rózgą kuchenną.
Ciasto przelać do formy o wymiarach 20 x 35 cm wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 30 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Składniki na krem budyniowo – maślany:
- 500 ml mleka
- 3/4 szklanki cukru
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżki mąki pszennej
- 16 g cukru wanilinowego
- 250 g masła
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Ze skrobi ziemniaczanej, mąki pszennej, mleka i cukrów ugotować budyń (czyli: pół szklanki mleka odlać, wymieszać z mąką pszenną i skrobią ziemniaczaną; pozostałe mleko zagotować z cukrami, wlewać powoli mleko z mąką i cały czas mieszać do zgęstnienia i zagotowania). Ugotowany budyń przełożyć do miseczki i przykryć folią spożywczą w taki sposób, by dotykała ona kremu, następnie wystudzić.
Masło utrzeć na puszystą masę. Dodawać wystudzony budyń, w kilku turach i ucierać do powstania na gładkiego kremu.
Składniki na lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 – 3 łyżki wrzącej wody lub soku z cytryny
Wszystkie składniki umieścić miseczce i rozetrzeć grzbietem łyżki do otrzymania gęstego lukru; gęstość lukru można regulować dodatkiem dodatkowego cukru pudru lub wody.
Wykonanie:
Miodowe blaty z powrotem ułożyć w formie i przełożyć kremem: na spodzie blat miodowy posmarować połową kremu, na niego położyć blat biszkoptowy, posmarować resztą kremu, przykryć drugim blatem miodowym. Królewiec odłożyć w chłodne miejsce – potrzebuje kilku dni, by zmiękł. Na drugi lub trzeci dzień polukrować.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga