Przepis na kruche rogaliki z makiem jest w naszej rodzinie od dawna i jest tak stary jak przepis na makowca zawijanego. I ciężko było mi podać dokładne proporcje, szczególnie dla masy makowej, ponieważ przygotowuję ją zawsze 'na oko’. Nie ma jednak problemu jak masy makowej zostanie, zawsze można dorobić ciasta, a w przypadku kiedy jej zabraknie, zrobić kruche ciastka lub zawinąć rogaliki z dżemem… Niemniej warto się skusić, bo są przepyszne, kruchutkie i wszystkim smakują. Wspaniała alternatywa dla makowca ;).
Przepis na około 45 rogalików.
Składniki na kruche ciasto:
- 2 ¼ szklanki mąki pszennej
- 200 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 2 żółtka, z dużych jajek
- 1 czubata łyżka kwaśnej śmietany 18%
- 1/4 szklanki cukru pudru
- szczypta soli
Wszystkie składniki na ciasto szybko zagnieść (masło posiekać nożem z mąką, dodać pozostałe składniki i szybko wyrobić – można również w malakserze), następnie z ciasta uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć folią spożywczą, włożyć do lodówki i porządnie schłodzić (przez 2 godziny).
Składniki na masę makową:
- 150 g maku
- 60 g cukru
- pół łyżki miodu
- bakalie: rodzynki, orzechy, kandyzowana skórka pomarańczowa itp.
- 1 łyżeczka ekstraktu z migdałów
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
- pół łyżki masła, dość miękkiego
Mak zalać wrzącą wodą (do jego przykrycia), odstawić do wystudzenia, a następnie odsączyć z nadmiaru wody i dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku (mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić, a następnie dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku). Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzątkiem do przykrycia i wystudzić, a następnie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.
Przygotować masę makową – wszystkie składniki dobrze wymieszać z przygotowanym wcześniej makiem.
Wykonanie:
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki, podzielić na kilka części. Każdą z nich rozwałkować (podsypując lekko mąką) na grubość około 2 mm. Przy pomocy dużego talerza wyciąć z ciasta koło. Podzielić jak pizzę, na 8 trójkątów, na każdy z nich nałożyć czubatą łyżeczkę nadzienia i zwijając ku środkowi uformować rogaliki. W taki sam sposób postąpić z pozostałymi kawałkami odłożonego ciasta.
Kruche rogaliki z makiem układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 15 minut w temperaturze 190ºC, na złoty kolor. Po wystudzeniu polukrować.
Polewa lukrowa:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 – 3 łyżki wrzącej wody (lub soku z pomarańczy, rumu itp.)
Cukier puder przełożyć do miseczki, dodać wrzątku. Utrzeć grzbietem łyżki do otrzymania gładkiej polewy lukrowej. Jeśli lukier będzie zbyt gęsty – dodać więcej wody, jeśli zbyt rzadki – więcej cukru pudru.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga