Komentarze (112)

Kruchy tort krakowski

Kruchy tort krakowski to staropolski przepis na znakomity kruchy wielkanocny wypiek. Jak napisali sami autorzy przepisu „wielką zaletą tego tortu jest to, iż nie przekłada się go wysokokalorycznym i ciężkim kremem maślanym”. Idealne kruche ciasto z ugotowanymi żółtkami, przełożone kremem na białkach. Bardzo słodki tort. Choć podobno najlepszy na 2 – 3 dzień, proponuję przełożyć go kremem dzień przed podaniem, podczas kolejnych dni staje się tak kruchy, że aż trudno go pokroić (na zdjęciach krojony po 48 godzinach ;-). Będzie ozdobą każdego stołu świątecznego :-).

Kolejnym razem, białka do kremu przygotowałabym metodą bezy włoskiej, jak w makaronikach. Uważam, że byłyby bardziej stabilne niż ubijane na parze.

Składniki na kruche ciasto (5 blatów):

  • 250 g masła, schłodzonego
  • 250 g mąki pszennej
  • 120 g obranych i zmielonych migdałów
  • 4 ugotowane i przetarte przez sitko żółtka
  • 120 g cukru pudru
  • ziarenka z połowy laski wanilii

4 jajka zagotować, wyjąć z nich żółtka i przetrzeć przez sitko.

Wszystkie składniki na ciasto kruche szybko zagnieść (najpierw posiekać nożem, potem szybko zagnieść; można wykorzystać malakser). Zagniecione ciasto przełożyć do naczynia, przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przynajmniej przez 2 godziny.

Tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto podzielić na 5 równych części. Każdą część ciasta rozwałkować i wyłożyć na wymiar blachy. Piec w temperaturze 180ºC (piekłam z termoobiegiem) przez około 15 minut lub do lekko złotego koloru. Wyjąć, wystudzić. W taki sam sposób upiec pozostałe kruche krążki ciasta.

Krem do przełożenia krążków:

  • 4 białka
  • 100 g cukru pudru
  • 200 g przetartej przez sitko marmolady morelowej

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

4 białka i cukier puder umieścić w niedużej miseczce. Umieścić ją na garnuszku z parującą wodą (miska z białkami nie może dotykać wrzacej wody) i ubić do powstania sztywnej, gęstej piany. Dodać marmoladę i dalej ucierać aż do uzyskania pulchnego, sztywnego kremu.

Kremem przełożyć wszystkie krążki i złożyć je formując tort (wierzchu nie smarować kremem). Złożony tort polukrować. Zanim wyschnie można go ozdobić migdałami.

Kruchy tort krakowski przechowywać w lodówce.

Lukier morelowy:

  • 200 g cukru pudru
  • 120 g przetartej przez sitko marmolady morelowej
  • 1 łyżka soku z cytryny

Składniki połączyć, rozetrzeć grzbietem łyżki na gładki lukier. Jeśli lukier będzie zbyt gęsty dodać soku z cytryny/pomarańczy. Jeśli zbyt rzadki – dosypać cukru pudru i ponownie rozetrzeć.

Smacznego :-).

Kruchy tort krakowski

Kruchy tort krakowski

Źródło przepisu – 'W staropolskiej kuchni i przy polskim stole’ Maria Lemnis, Henryk Vitry.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 112 komentarzy
Szukaj w komentarzach: