Komentarze (172)

Makowa choinka

Makowa choinka z bakaliami przygotowana z ciasta francuskiego. Do przygotowania nadzienia makowego użyłam domowej masy makowej. Przed świętami przygotowuję większą jej ilość i zużywam do kilku wypieków świątecznych. Ten wypiek jest prosty i szybki do zrobienia, również świetna zabawa dla dzieci :). Wystarczy dobrej jakości ciasto francuskie na maśle i masa makowa (może być mrożona, przygotowana wcześniej). Makowa choinka to dwa płaty ciasta francuskiego przełożone nadzieniem i złożone na kształt choinki. Polecam, pięknie się prezentuje na stole świątecznym!

Makowa choinka – składniki:

  • 2 płaty ciasta francuskiego na maśle (320 g  x 2 ), może być mrożone
  • około 150 g gotowej masy makowej (najlepiej z domowego przepisu)
  • 1 białko
  • suszona żurawina, kandyzowane owoce, płatki migdałów, lukier, cukier puder – dowolnie, do dekoracji

Ponadto:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką wody, do posmarowania

Stolnicę oprószyć mąką. Wyłożyć na nią ciasto francuskie (jeśli jest zamrożone należy je wcześniej odmrozić). Ciasto powinno dojść do temperatury pokojowej, wtedy nie kurczy się podczas pieczenia.

Nożem do pizzy (lub zwykłym nożem) wyciąć w każdym płacie ciasta francuskiego dwa jednakowe trójkąty równoramienne. Białko ubić na pianę, wymieszać z masą makową. Jeden z trójkątów ułożyć na blaszce (wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia) i posmarować przygotowaną masą makową. Przykryć drugim wyciętym trójkątem z ciasta francuskiego. Przecinając nożem dwie warstwy ciasta wyciąć pieniek, gałęzie – jak na zdjęciu poniżej (z reszty ciasta można przygotować szybkie ciasteczka francuskie z owocami lub dżemem). Gałązki choinki skręcić wokół własnej osi, tyle razy, na ile pozwoli ciasto, skleić na końcu, ściskając ciasto. Całość posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką wody, można udekorować bakaliami.

Piec w temperaturze 200 – 210 ºC przez około 15 – 17 minut lub do zarumienienia, w razie potrzeby przekręcając blachę podczas pieczenia by ciasto równo się dopiekło. Wyjąć z piekarnika, lekko przestudzić, podawać.

Smacznego!

Makowa choinka

Makowa choinka

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 172 komentarzy
Szukaj w komentarzach: