Komentarze (66)

Makowa plecionka

Makowa plecionka to słodka zakręcona makowa chałka. To nie jest makowiec – nadzienie makowe to po prostu posłodzony zmielony mak, więc można ją podawać jak chałkę: z ulubioną konfiturą lub podgrzaną w tosterze, ze szklanką mleka. Samo formowanie jest proste, ciasto mięciutkie i puszyste. To drożdżówka, która skradnie Wasze serca :).

Składniki na ciasto drożdżowe:

 • 540 g mąki pszennej
 • 80 g drobnego cukru do wypieków
 • pół łyżeczki soli
 • 10 g suchych drożdży lub 20 g drożdży świeżych
 • 75 g masła, roztopionego
 • 250 ml mleka
 • 2 duże jajka

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto podzielić na 8 równych części – po 4 na każdą plecionkę. Z każdej części uformować kulę, następnie kule rozwałkować na długie naleśniki (nie okrągłe, ale podłużne – po to, by z nich uformować wałeczki do plecionki). Każdy naleśnik posmarować jedną częścią nadzienia makowego i zwinąć (jak naleśnik) na kształt długiego wałeczka. Powinno powstać 8 wałeczków. Uformować 2 plecionki (każdą z 4 wałeczków – tutaj pomocniczy filmik jak zwijać chałkę).

Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na około 30 minut do ponownego wyrośnięcia (plecionki powinny podwoić objętość). Przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z wodą i posypać makiem.

Wyrośnięte plecionki wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i piec około 30 minut. Wyjąć, wystudzić.

Nadzienie makowe:

 •  170 g zmielonego maku
 • 100 g cukru drobnego cukru do wypieków

Suchy i zmielony mak zalać wrzątkiem do jego przykrycia i wystudzić. Dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym. Wymieszać z cukrem, podzielić na 8 równych części.

Ponadto:

 • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką wody, do posmarowania
 • mak, do posypania

Metoda dla posiadaczy maszyny do pieczenia chleba:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta „rough”. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.

Makowa plecionka dobrze się przechowuje w temperaturze pokojowej, w pojemniku spożywczym; można ją także mrozić.

Smacznego!

Makowa plecionka

makowa plecionka

Makowa plecionka

Makowa plecionka

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 66 komentarzy
Szukaj w komentarzach: