W zeszłym roku rozpoczęłam serię mazurków pisanek (ajerkoniakowy z czarną porzeczką, czekoladowy „dzień i noc” i kokosowo – malinowy). W tym roku chciałabym kontynuować w tej formie serię nowoczesnych mazurków. Zacznę od klasyki – mazurek kajmakowy – tym razem z domowej masy kajmakowej, gotowanej ze śmietanki i cukru. Używamy jasnego brązowego cukru, który jednocześnie dodaje kajmakowi smaku toffi. Do ozdoby można użyć ulubionych bakalii, u mnie miejsce znalazły ciasteczka amaretti, słupki migdałów i orzechy laskowe w czekoladzie.
Składniki na ciasto kruche:
- 175 g mąki pszennej
- 50 g cukru pudru
- 100 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 1 żółtko
- szczypta soli
Przygotować formę owalną o wymiarach 27 x 19,3 cm lub tortownicę o średnicy 24 cm. Jeśli nie posiadacie takiej formy – na papierze do pieczenia odrysować formę tortownicę o średnicy 21 cm. Powstały okrąg wydłużyć/powiększyć z jednej strony na kształt pisanki/jajka, wyciąć wzorzec.
Mąkę przesiać, dodać masło i posiekać ostrym nożem. Dodać żółtko, cukier, śmietanę i sól. Szybko zagnieść (składniki na ciasto można również wyrobić w malakserze do momentu otrzymania zwartej kuli ciasta), uformować kulę, lekko spłaszczyć i owinąć folią spożywczą. Schłodzić w lodówce przez 1 godzinę.
Po tym czasie ciasto rozwałkować na grubość około 3 – 4 mm i wyłożyć nim owalną foremkę lub tortownicę wraz z 1 cm rantem. Jeśli przygotowaliście wzorzec – należy wyciąć z ciasta kształt pisanki – do rozwałkowanego ciasta przyłożyć wzorzec wycięty z papieru i wyciąć pożądany kształt. Wyciętą pisankę przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Z pozostałego ze ścinków ciasta ukształtować wałeczek i przykleić (na białko – pędzelek maczamy w białku i przyklejamy wałeczek do ciasta) do zewnętrznej krawędzi ciasta (będzie to zarazem krawędź, przez którą nie może przelać się nadzienie). Ciasto ponownie schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut.
Przed samym pieczeniem ciasto w kilku miejscach ponakłuwać widelcem. Piec w temperaturze 180°C przez około 20 minut lub do zrumienienia się ciasta. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Składniki na domowy kajmak:
- 160 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%
- 140 g jasnego brązowego cukru
- ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka pasty z wanilii
Wszystkie składniki umieścić w niedużym garnuszku. Wymieszać i gotować na najmniejszej mocy palnika przez około 30 minut, co pewien czas mieszając. Odczekać 3 minuty, gorący kajmak wylać na kruchą upieczoną pisankę, rozprowadzić. Kajmak najszybciej tężeje w lodówce.
Dodatkowo:
- ciasteczka amaretti
- migdały w słupkach
- orzechy w czekoladzie i złotej posypce
Ozdobić mazurek kajmakowy, póki kajmak całkowicie nie stężeje (można oczywiście wykorzystać inne bakalie do ozdoby).
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga