Komentarze (194)

Mikołajkowe drożdżówki choinki

Jeśli chcecie sprawić dzieciom niespodziankę na Mikołajki, tymi drożdżówkami na pewno Wam się uda :-). Są pyszne, puchate, mięciutkie, duże, ozdobione lukrem i posypką cukrową wyglądają świątecznie! Za podzielenie się przepisem bardzo dziękuję Ewie.

Składniki na 6 dużych drożdżówek:

  • 150 ml mleka
  • 40 g masła, roztopionego
  • 300 g mąki pszennej chlebowej
  • 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
  • 2 łyżki cukru (30 g)
  • 8 g cukru wanilinowego*
  • 1 białko

Ponadto do posmarowania:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić, rozwałkować na duże koło o średnicy około 30 cm, podzielić na 6 części – trójkątów. Trójkąty ponacinać po obu stronach, końcówki spłaszczyć placami, jak na załączonym zdjęciu. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na 20 – 30 minut do ponownego wyrośnięcia (lub dłużej – powinny podwoić objętość). Przed włożeniem do piekarnika posmarować przy pomocy pędzelka jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 14 minut. Przestudzić na kratce.

Polukrować, ozdobić posypką cukrową.

Lukier:

  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1 – 2 łyżki gorącej wody

Cukier puder rozetrzeć z 1 – 2 łyżkami gorącej wody do gładkości.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

* Najlepiej pominąć, jeśli posiadacie cukier z prawdziwą wanilią.

Smacznego :-).

Mikołajkowe drożdżówki choinki

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 194 komentarzy
Szukaj w komentarzach: