Komentarze (56)

 Mince pies w cieście francuskim

Jeśli próbowaliście już mince pies, ten smak będzie za Wami chodził w każde święta ;-). Naprawdę nie przesadzam. Nie znałam tego smaku dopóki nie zamieszkałam w UK; teraz – nie wyobrażam sobie bez nich świąt (jak zapewne większość Brytyjczyków), a na stole świątecznym zajmują honorowe miejsce obok sernika, makowca i piernika. Przepis jest niewiarygodnie prosty do wykonania. Wystarczy mieć w lodówce gotową mieszankę bakaliową (może być kupna) i ciasto francuskie na maśle. Przepis do wykorzystania w sytuacji awaryjnej, niezawodny, który można przygotować last minute. Bardzo polecam!

Składniki na 12 sztuk:

  • 1 opakowanie ciasta francuskiego na maśle (375 g)
  • słoiczek gotowego mincemeat (411 g) lub domowego mincemeat
  • garść płatków migdałów
  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania
  • opcjonalnie: cukier puder do oprószenia

Stolnicę oprószyć mąką. Wyłożyć na nią ciasto francuskie (jeśli jest zamrożone – wcześniej odmrozić). Ciasto powinno dojść do temperatury pokojowej (wtedy nie kurczy się podczas pieczenia).

Ciasto posmarować mincemeat, pozostawiając wolne 2 cm wzdłuż dłuższych boków. Zwinąć w roladę zaczynając od dłuższego boku, delikatnie przyciskając mincemeat do ciasta. Zlepić końcówkę rolady.

Gotową roladę pokroić na 12 kawałków*, każdy o grubości 3 cm. Położyć je na blaszce wyłożonej matą teflonową lub papierem do pieczenia i lekko spłaszczyć dłonią. Ciasto posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka. Posypać migdałami.

Piec w temperaturze 190ºC przez 15 – 20 minut do złotego koloru. Lekko przestudzić, oprószyć pudrem i ciepłe podawać. Równie smaczne na zimno :-).

* Ja robię to nitką  – przeciągając nitkę pod spodem rolady i zaciskając nad nią – najlepszy sposób!

Smacznego 🙂

 Mince pies w cieście francuskim

Inspiracja z BBC 'GoodFood’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 56 komentarzy
Szukaj w komentarzach: