Komentarze (369)

Pierniczki katarzynki

„Katarzynki! Katarzynki!

– przysmak chłopca i dziewczynki.

Najsmaczniejszy upominek

To paczuszka katarzynek.

Młody, stary, duży, mały

Zna ten specjał nad specjały

Sam król pono łyka ślinkę

Gry zobaczy katarzynkę!”

(F. Fenikowski)

Nic dodać, nic ująć – znane, lubiane, tradycyjne. Pierniczki Katarzynki zaraz po upieczeniu są dość twarde (to naturalne) i zmiękną po kilku tygodniach. Ich niewątpliwą zaletą jest brak tłuszczu. Znany kształt i smak pamiętany z dzieciństwa powinien Was zachęcić do skosztowania :). To niezwykle stary przepis na Katarzynki, którego autorką jest Barbara Bytnerowiczowa.

Składniki na pierniczki Katarzynki:

  • 200 g miodu
  • 1 łyżeczka przyprawy korzennej do piernika
  • kilka łyżek karmelu (lub 1 łyżka kakao)
  • 100 g cukru pudru
  • 1 duże jajko
  • 400 g mąki pszennej
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Do płynnego miodu (jeśli miód jest o stałej konsystencji należy go podgrzać i lekko przestudzić) dodać przyprawy korzenne, cukier, trochę karmelu dla koloru (lub kakao), jajko, potem mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia. Zagnieść dość twarde ciasto*, rozwałkować na grubość 5 mm – 1 cm (nie cieniej) i wykrawać foremką pierniczki Katarzynki.

Pierniczki Katarzynki posmarować z wierzchu wodą i piec na blaszce wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia przez około 12 – 15 minut (uważając, by nie piec zbyt długo, bo będą zbyt twarde i gorzkie) w temperaturze 190ºC. Wyjąć i wystudzić na metalowej kratce.

Co zrobić by pierniczki zmiękły?

Pierniczki Katarzynki po upieczeniu są zazwyczaj mocno twarde (powoduje to dodatek miodu). By zmiękły potrzebują pochłonąć odpowiednią dawkę wilgoci np. z powietrza lub owoców. Wtedy będą rozpływały się w ustach! Ułóż Katarzynki (jeszcze przed lukrowaniem) na kratce i przenieś do pomieszczenia o wysokiej wilgotności, uchyl okno podczas deszczu (klimat brytyjski jest dość wilgotny, pierniczki miękną u mnie szybko, już po 3 dniach). Jeśli u Ciebie w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki Katarzynki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek. Jabłka wymieniaj co parę dni, by nie zaczęły pleśnieć. Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców.

* Jeśli ciasto jest suche i nie chce się łatwo zagnieść można dodać 1 lub 2 łyżki kwaśnej śmietany.

Smacznego!

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 369 komentarzy
Szukaj w komentarzach: