Komentarze (280)

Piernik toruński

Pierniki toruńskie są polskim specjałem słynnym na cały świat. Wyrabiano je już w średniowieczu (najstarsze wzmianki pochodzą z XIV wieku), a te obecnie produkowane wcale nie ustępują wyglądem i smakiem tym pieczonym od wieków, wedle toruńskiej tradycji. Od zawsze słyną z niepowtarzalnego smaku i doskonałej jakości – oryginalny przepis jest nie do podrobienia. Ja, w doborze przepisu skorzystałam ze zbiorów francuskiego mistrza cukiernictwa, Pierre Hermé. Piernik toruński jest wyśmienity, kruszeje dopiero po kilku dniach, a najlepiej upiec go 2 tygodnie wcześniej. O jego smaku decyduje bardzo dobrej jakości naturalny miód, mieszanka najlepszych przypraw korzennych i doskonała mąka. Warto upiec!

 

Najstarszy znany przepis na piernik toruński

Weź miodu praśnego ile chcesz, włóż do naczynia, wlej do niego gorzałki mocnej sporo i wody, smaż powoli szumując, aż będzie gęsty, wlej do niecki, przydaj imbieru białego, gwoździków, cynamonu, gałek, kubebów, kardamonu, hanyżu nietłuczonego, skórek cytrynowych drobno krajanych, cukru ileć się będzie zdało, wszystko z gruba przetłukłszy, wsyp do miodu gorącego, miarkując żeby niezbyt było, zmieszaj, a jak miód ostygnie, że jeno letni będzie, wsyp mąki żytniej ile potrzeba, umieszaj, niech tak stoi nakryto, aż dobrze wystygnie, potym wyłóż na stół, gnieć jak najmocniej, przydając mąki ile potrzeba, potym nakładź cykaty krajanej albo skórek cytrynowych w cukrze smażonych, znowu przegnieć i zaraz formuj pierniki, wielkie według upodobania porobiwszy, możesz znowu po wierzchu tu i owdzie wtykać cykatę krajaną, do wierzchu pozyngowawszy piwem kłaść do pieca i wyjąwszy je jak się przepieką, znowu je zyngować miodem z piwem smażonym i znowu po wsadzeniu do pieca.

/”Compendium medicum auctum, to jest krótkie zebranie i opisanie chorób…” Jasna Góra 1725 rok/

 

Składniki na piernik toruński:

  • 250 g mąki pszennej
  • 250 g mąki żytniej jasnej
  • 250 g płynnego miodu
  • 150 g masła
  • 150 g cukru
  • 5 dużych jajek, oddzielnie białka i żółtka
  • 100 g suszonych, pokrojonych na kawałeczki śliwek
  • 20 g przyprawy korzennej do piernika
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Miód przelać do garnuszka, dodać przyprawę korzenną do piernika, podgrzewać na umiarkowanym ogniu, aż się miód zarumieni. Zdjąć z palnika, przestudzić.

W misie miksera umieścić masło i cukier, następnie utrzeć do otrzymania jasnej i puszystej masy maślanej. Ucierając, stopniowo dodawać po 1 żółtku, ucierając po każdym dodaniu. Następnie dodać przestudzony miód i utrzeć.

W osobnym naczyniu białka ubić na sztywną pianę. Do masy maślano – miodowej dodać śliwki i dokładnie wymieszać, następnie dodawać na przemian przesiane obie mąki z proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną oraz pianę z białek, delikatnie mieszając.

Formę o wymiarach 30 x 11 cm wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną bądź wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć do niej ciasto, wyrównać.

Piernik toruński piec w temperaturze 180ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 60 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć i wystudzić.

Piernik toruński przed podaniem można udekorować polewą czekoladową.

Polewa czekoladowa:

  • 100 g gorzkiej lub mlecznej czekolady, posiekanej
  • 40 g masła

W małym garnuszku roztopić masło. Zdjąć z palnika, dodać posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie ponownie podgrzać, wymieszać, do roztopienia czekolady i otrzymania gładkiej polewy. Poczekać do lekkiego zgęstnienia, udekorować piernik.

Smacznego!

Przepis wg Pierre Hermé.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 280 komentarzy
Szukaj w komentarzach: