Komentarze (26)
Pistacjowy sernik baskijski

Sernik baskijski nigdy jeszcze nie był taki luksusowy. Nowa odsłona tradycyjnego sernika baskijskiego spowoduje, że prawdopodobnie teraz będziecie go piec najczęściej! Pistacjowy sernik baskijski to spełnienie marzeń, nowy pyszny smak pieczonego sernika pistacjowego z przypieczonym, skarmelizowanym wierzchem. To znany już Wam przepis na klasyczny sernik baskijski, ale przez dodatek pasty z pistacji jeszcze bardziej kremowy! Pyszny ze świeżymi malinami lub truskawkami. Wspaniale wiosenny i ozdoba każdego świątecznego stołu.

Uwaga: do przepisu potrzebujemy 100% pastę pistacjową lub inną np. z dodatkiem cukru (użyłam 70% pastę pistacjową z dodatkiem cukru). Stąd ilość cukru w przepisie najlepiej dodać wedle smaku. Najlepiej NIE używać kremu pistacjowego.

Składniki na pistacjowy sernik baskijski:

  • 900 g serka kremowego typu philadelphia*
  • 300 drobnego cukru do wypieków (lub więcej, do smaku)
  • 300 – 350 g pasty pistacjowej
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 6 dużych jajek
  • 500 ml śmietanki kremówki 36% lub podwójnej kremówki (double cream)
  • duża szczypta soli
  • 50 g (1/3 szklanki) mąki pszennej

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Formę tortownicę o średnicy 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia w następujący sposób: formę zapiąć i wysmarować masłem. Wyłożyć ją papierem do pieczenia w taki sposób, by boki papieru wystawały minimum 10 cm ponad formę sztywno do góry.

W misie miksera umieścić kremowy serek i cukier. Dodać pastę pistacjową i utrzeć do dokładnego połączenia się składników i do roztarcia cukru. Dodać sok z cytryny, jajka w całości i sól. Utrzeć do otrzymania gładkiej masy serowej. Dodać śmietankę kremówkę i zmiksować, do połączenia. Bezpośrednio do masy serowej przesiać mąkę pszenną i zmiksować do połączenia. Powinna powstać gładka masa serowa. Powstałą masę serową przelać do przygotowanej tortownicy.

Pistacjowy sernik baskijski piec w temperaturze 200ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 65 minut. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika, wystudzić (np. pozostawić na noc). Sernik bardzo wyrośnie, a potem lekko opadnie pozostawiając wyższe brzegi. Powierzchnia sernika powinna być mocno brązowa.

Pistacjowy sernik baskijski przechowywać w temperaturze pokojowej. Na dłuższy czas lub podczas upałów przechowywać w lodówce.

* Przyznam, że łączę tutaj polski zmielony twaróg z philadelphią, pół na pół. Taki nam smakuje najbardziej.

Smacznego!

 

Pistacjowy sernik baskijski

 

Pistacjowy sernik baskijski
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 26 komentarzy
Szukaj w komentarzach: