Komentarze (126)

Placki ziemniaczane

Zastanawiałam się, czy przepis na placki powinien się tu znaleźć. Ale były już podobne przepisy na leniwe, knedle, placuszki z dyni… grzechem byłoby nie mieć na blogu tradycyjnych placków ziemniaczanych :-). Bo, że robicie różne wersje placków ziemniaczanych, to jestem bardziej niż pewna. Ja lubię ziemniaczane placki z cukrem i śmietaną. Ewentualnie z cebulką w środku, ale dalej z cukrem i śmietaną. Zawsze na słodko. Chociaż placki ziemniaczane można podawać z gulaszem, grzybami, sałatkami, warzywami i z czym tylko zechcecie, ja byłabym niepocieszona, gdybym chociaż kilku nie zjadła na słodko. A jak jest u Was?

 

Składniki na placki ziemniaczane:

  • 1,5 kg ziemniaków (mączystych, nie wodnistych) obranych i startych na tarce o bardzo drobnych oczkach*
  • 1 duże jajko
  • 3 – 4 łyżki mąki pszennej
  • opcjonalnie – 1 nieduża cebulka posiekana w drobną kostkę
  • sól do smaku

Wszystkie składniki wymieszać. Smażyć od razu (ziemniaki szybko ciemnieją) na sporej ilości rozgrzanego oleju z obu stron. Rumiane placki ziemniaczane przewracać na drugą stronę.

Podawać z gęstą kwaśną śmietaną i cukrem. Najsmaczniejsze i najbardziej chrupiące są gorące placki ziemniaczane, prosto z patelni.

* Najszybciej i najbezpieczniej zetrzeć ziemniaki maszynką elektryczną do mięsa z przystawką do tarcia ziemniaków.

Najlepsze placki ziemniaczane muszą być zrobione z zachowaniem proporcji. Szczególnie istotna jest ilość mąki pszennej – 3 łyżki mąki, maksymalnie 4 na 1,5 kg ziemniaków jest proporcją optymalną. Dzięki temu otrzymacie najlepsze chrupiące placki ziemniaczane. 

Smacznego :-).

Ważne: ziemniaki mączyste zawierają dużo skrobi, są sypkie po ugotowaniu.

Mączyste odmiany ziemniaków w UK:
Estima, King Edward, Maris Piper, Desiree
Mączyste odmiany ziemniaków w Polsce:
Beryl, Mila, Arkadia, Irga, Anielka, Aster, Barycz, Bryza, Ibis, Karlena, Koral, Kos, Lena, Mila, Salto

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 126 komentarzy
Szukaj w komentarzach: