Komentarze (2116)

sernik tradycyjny

Już od listopada zastanawiałam się, jaki sernik upiec na święta i muszę przyznać – nie była to łatwa decyzja. Po powrocie z Polski już wiedziałam. Będzie to tradycyjny polski sernik, na którego przepis znalazłam w niedużym, co najmniej pięćdziesięcioletnim notatniku mojego Dziadka. Dziadek pracował niedługo jako cukiernik, ale przez większość życia był ciężko pracującym piekarzem, wyciągającym z powojennych pieców bochenki, które mogły pachnieć najlepiej na świecie…

Ten notatnik dostałam w zeszłym miesiącu od Babci. Dla mnie to więcej niż zwykły notes, to niezapomniane do dziś pismo Dziadka i wspomnienia, które powracają za każdym razem, gdy mam go w rękach… Niestety, Dziadek często pisał skrótami, więc większość przepisów jest nie do rozszyfrowania. Sernik był easy ;), któż by nie wiedział, jaki użytek zrobić z twarogu, jaj i bakalii? Kto wie, jakie skarby kryją w sobie szuflady naszych Babć?

Sernik tradycyjny jest najlepszy, kaloryczny i tak bogaty w bakalie, jak tego chcemy. Jeśli tylko macie ochotę na tradycyjny sernik, sięgnijcie po ten przepis. To mój ulubiony!

Sernik tradycyjny

Składniki na sernik tradycyjny:

  • 1000 g twarogu tłustego lub półtłustego, zmielonego trzykrotnie
  • 200 g masła
  • 250 g drobnego cukru do wypieków (lub mniej)
  • 4 duże jajka (lub 5 małych), oddzielnie białka i żółtka
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej (lub 50 g kaszy manny)
  • 1 łyżeczka aromatu waniliowego lub rumowego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia /można pominąć/
  • bakalie: rodzynki lub kandyzowana skórka pomarańczowa, wedle upodobania

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera rozetrzeć masło z cukrem do otrzymania puszystej i jasnej masy maślanej. Dodać żółtka, aromat i utrzeć. Stopniowo dodawać twaróg, dalej ucierając. Dodać skrobię ziemniaczaną (lub kaszę manną), proszek do pieczenia i utrzeć. Dodać skórkę pomarańczową i/lub rodzynki, wymieszać. W osobnym naczyniu ubić białka i delikatnie wmieszać do masy serowej.

Tortownicy o średnicy 24 – 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Przelać do niej przygotowaną masę serową.

Sernik tradycyjny piec przez około 60 minut w temperaturze 170°C, najlepiej bez termoobiegu. Wystudzić w wyłączonym i lekko uchylonym piekarniku. Dowolnie udekorować, np. gęstniejącą polewą czekoladową.

Składniki na polewę czekoladową:

  • 70 ml śmietanki kremówki 36%
  • 70 g czekolady, gorzkiej lub deserowej, posiekanej

W małym garnuszku podgrzać śmietankę kremówkę, prawie do wrzenia. Zdjąć z palnika, dodać czekoladę. Odstawić na 2 minuty, po czym wymieszać do otrzymania gładkiej polewy czekoladowej. Odstawić do lekkiego zgęstnienia.

* Przy użyciu bardzo tłustego sera z wiaderka (zawartość tłuszczu ponad 18%) ilość masła można zmniejszyć do 100 g.

Smacznego!

——————-

Pieczesz sernik po raz pierwszy? A może chcesz wiedzieć, jak upiec perfekcyjny sernik? Zapraszam do przeczytania notki o serniku idealnym.

sernik tradycyjny

sernik tradycyjny

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 2 116 komentarzy
Szukaj w komentarzach: