
Znakomity przepis na sernik wiedeński, czyli klasyczny sernik bez kruchego spodu. Im więcej sera w serniku i mniej ciasta – tym przez nas bardziej lubiany :). Użyjmy wysokiej jakości sera półtłustego lub tłustego, najlepiej zmielonego własnoręcznie przez maszynkę do mielenia. Nowym sposobem – nie dodajemy do sernika ubitych na sztywno białek, ale całe jajka ucieramy razem z masą serową a dzięki pieczeniu w niższej temperaturze sernik pozostaje jasny z wierzchu. Jeśli wolicie sernik bardziej zrumieniony wystarczy piec sernik krócej w wyższej temperaturze (170°C). Po upieczeniu można po prostu posypać go cukrem pudrem lub polać sosem czekoladowym. Dodajmy dużo rodzynków lub innych ulubionych bakalii – będzie pycha!
Składniki na sernik wiedeński:
- 1000 g twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego trzykrotnie
- 5 dużych jajek
- 100 g masła*
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 1 łyżka mąki pszennej
- 220 g drobnego cukru do wypieków
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego lub pomarańczowego
- opcjonalnie – bakalie np. domowa kandyzowana skórka pomarańczowa, rodzynki
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić masło i cukier, następnie utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy serowej. Wbijać jajka, jedno po drugim, dokładnie i długo ucierając po każdym dodaniu. Stopniowo dodawać twaróg, dalej ucierając. Wmieszać przesianą mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną, ulubiony ekstrakt, na końcu (ewentualnie) dodać bakalie.
Masę serową przełożyć do formy o średnicy 23 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia, sam spód. Ponad formę warto wyłożyć rękaw z papieru do pieczenia – bywa, że sernik mocno wyrośnie ponad formę, ale potem równo opadnie.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 170ºC. Włożyć do niego sernik i od razu zmniejszyć temperaturę do 150ºC, następnie piec przez 1 godzinę i 30 minut, najlepiej bez termoobiegu. Po upieczeniu wyłączyć piekarnik i sernik wiedeński studzić w lekko uchylonym piekarniku, by nie narażać go na gwałtowną zmianę temperatury. Schłodzić przez kilka godzin w lodówce.
Składniki na polewę czekoladową:
- 80 ml śmietanki kremówki 30%
- 100 g deserowej lub gorzkiej czekolady
Śmietanę kremówkę podgrzać w małym garnuszku. Zdjąć z palnika, dodać posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać, do roztopienia czekolady i otrzymania gładkiej polewy. Poczekać do lekkiego zgęstnienia polewy.
Uwaga: zamiast ekstraktu można użyć aromatu waniliowego lub pomarańczowego
*Przy użyciu twarogu o zawartości 18% lub więcej tłuszczu można pominąć masło.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga