Strucla ta jest tradycyjnym świątecznym wypiekiem niemieckim. Stała się marką i znakiem jakości najlepszego niemieckiego rzemiosła piekarskiego. Stolicą pieczenia ciasta jest Drezno, gdzie nie tylko się ją piecze, ale i celebruje. Historia strucli sięga średniowiecza, a jej forma – zgodnie z legendą – ma przypominać Dzieciątko Jezus, owinięte w chusty. Bogata jest w masło, mleko i bakalie, których teraz nie może zabraknąć w świątecznych wypiekach (a kiedyś były to składniki zabronione według przykazania katolickiego w okresie bożonarodzeniowym). Jest tak pyszna, że trudno to opisać słowami… Zwyczajem jest piec dwie – jedną dla siebie, a drugą na podarunek… Polecam.
Składniki na 2 strucle:
- 500 g mąki pszennej chlebowej
- 85 g drobnego cukru do wypieków
- 1,5 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- saszetka (7 g) drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
- 2 duże jajka, lekko rozbite
- 150 ml letniego mleka
- 150 g masła, roztopionego
- 1 łyżeczka soli
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 – 2 godziny).
Bakalie:
- 260 g rodzynków
- 115 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 115 g posiekanych obranych migdałów
- skórka otarta z 1 cytryny
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu lub kardamonu
- 1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej
- 2 łyżki rumu
Bakalie wymieszać z przyprawami, dodać 2 łyżki rumu, odłożyć.
Ponadto:
- 400 g masy marcepanowej, podzielonej na pół i uformowanej w wałeczki
- 140 g masła do posmarowania, roztopionego
- cukier puder do oprószenia
Wykonanie:
Wyrośnięte ciasto ponownie krótko wyrobić i rozwałkować na grubość około 2,5 cm. Wyłożyć na nie wszystkie bakalie, zwinąć i wyrobić, by dobrze połączyły się z ciastem.
Ciasto podzielić na 2 części. Rozwałkować je na 2 owale, o grubości około 2,5 cm. Na środku każdego położyć wałeczek z 200 g marcepanu. Złożyć struclę na pół, ale w ten sposób, by górna część nie pokryła do końca dolnej części; zamknąć dobrze marcepan, przyciskając.
Ciasto ułożyć na wyłożonej papierem blaszce (lub wysmarowanej tłuszczem), przykryć, pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, do podwojenia objętości.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 45 minut. Po upieczeniu wsmarować w nie całą roztopioną ilość masła (jeśli nie będzie już wsiąkać, poczekać, aż strucla wyschnie i zacząć od nowa), a po wyschnięciu oprószyć cukrem pudrem.
Strucla taka może być przechowywana tydzień w chłodnym miejscu, owinięta w folię i zamkniętą w szczelnym pojemniku.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić, rozwałkować. Dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Z przepisu Annette Yates.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga