Komentarze (167)
Tarta Creme Brulee

Pyszna tarta creme brulee. Takiemu połączeniu nie można się oprzeć ;). Kruchy maślany spód tarty wypełniony kremem na bazie żółtek, wanilii i śmietanki. Tarta jest dość sycąca, choć nie przesłodzona. Skarmelizowana skorupka nadaje jej charakteru i niepowtarzalnego smaku. Jeśli macie ochotę na klasyczny creme brulee, po przepis zapraszam tutaj.

Składniki na kruchy spód:

  • 200 g mąki pszennej
  • 120 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
  • 60 g cukru pudru
  • szczypta soli
  • 2 – 3 łyżki zimnej wody

Mąkę pszenną przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać cukier, sól, wodę i szybko zagnieść ciasto (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć ją folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez przynajmniej 60 minut.

Przygotować formę na tartę o średnicy 24 cm, wysmarować ją masłem i oprószyć mąką pszenną, nadmiar mąki strzepać. Schłodzone ciasto rozwałkować na papierze do pieczenia, przenieść nad formę do tarty, oderwać papier, ciasto wyłożyć równo do formy, odcinając brzegi. Formę z ciastem schłodzić ponownie przez  60 minut w lodówce.

Schłodzone ciasto lekko oprószyć mąką, wyłożyć na nie papier do pieczenia, a następnie na papier wysypać specjalne kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może to być również fasola lub ryż). Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiec w temperaturze 190°C przez 10 minut. Następnie papier usunąć, piec kolejne 10 – 15 minut w temperaturze 180°C, do zarumienienia spodu.

Składniki na nadzienie creme brulee:

  • 5 żółtek, z dużych jajek
  • 75 g drobnego cukru do wypieków
  • ziarenka z 1 laski wanilii
  • 375 ml śmietanki kremówki 30%
  • 80 ml mleka

Żółtka i cukier utrzeć przy pomocy miksera (końcówką do ubijania białek) do otrzymania jasnej i puszystej mieszanki.

W garnuszku zagotować mleko z kremówką i ziarenkami z laski wanilii. Doprowadzić do wrzenia, natychmiast ściągnąć z palnika. Gorące mleko wlać do masy żółtkowej, zmiksować, odstawić do lekkiego przestudzenia. Ciepłą mieszankę wylać na podpieczony spód od tarty.

Piec w temperaturze 140°C przez około 50 – 60 minut. W gotowej tarcie środek może się lekko trząść, ale krem będzie również tężał w miarę chłodzenia się tarty. Wyjąć z piekarnika, całkowicie wystudzić, następnie włożyć do lodówki na 2 godziny.

Dodatkowo:

  • 4 łyżki cukru do karmelizacji

Wierzch schłodzonej tarty osuszyć papierowym ręczniczkiem, posypać równomiernie cukrem. Formę z tartą postawić na folii aluminiowej i owinąć brzegi foremki, w taki sposób, by zabezpieczyć również kruche brzegi tarty przed spaleniem.

W piekarniku nastawić funkcję grill.* Tartę włożyć bezpośrednio pod gorący grill na około 2 minuty, cały czas ją obserwując. Cukier się roztopi i zrobi się złoty do ciemnobrązowego. Tartę wyjąć z piekarnika, natychmiast podawać. Najlepiej smakuje ze świeżymi truskawkami :).

Tartę Creme Brulee można upiec wieczór wcześniej, schłodzić, natomiast cukier skarmelizować bezpośrednio przed podaniem, osuszając najpierw powierzchnię kremu ręczniczkiem papierowym (inaczej skorupka cukrowa zmięknie i nie będzie tak smaczna).

* Cukier można również karmelizować specjalnym palnikiem do creme brulee.

Smacznego!

Tarta Creme Brulee

 

Tarta Creme Brulee

 

Tarta Creme Brulee

Przepis pochodzi z magazynu the Australian Women’s Weekly 'Pies’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 167 komentarzy
Szukaj w komentarzach: