Pyszne batoniki idealne do kawki lub jako przekąska do pracy lub szkoły. Bez dodatku cukru i mąki pszennej. Do ich wykonania użyłam silikonowej formy, ale nie jest to konieczne. Z podanych składników uzyskamy ok 30 batoników.
Przed przygotowaniem batoników zalać daktyle wrzątkiem na co najmniej 30 minut.
Ciasto bananowe:
1 duży badan
1 jajko
3/4 szklanki mąki orkiszonej
1/2 szklanki mąki owsianej
1/3 kostki masła
Wykonanie:
Masło kroimy w kostkę, dodajemy pokrojonego banana i zagniatamy. Następnie dodajemy mąki i zagniatamy całość w kulkę ciasta. Jeśli ciasto jest za lepkie można dodać więcej mąki. Mąkę najlepiej dodawać stopniowo do uzyskania konsystencji ciasta jak np.na pierogi.
Ciasto odstawiamy i w drugiej misce przygotowujemy ciasto daktylowe.
Składniki:
200 gram suszonych daktyli (uprzednio namoczonych)
3 łyżki masła orzechowego
1 łyżka gorzkiego kakao
Wykonanie:
Daktyle odsaczamy, osuszamy ręcznikiem papierowym i dokładnie blendujemy. Dodajemy masło orzechowe i kakao i dokładnie mieszamy.
Dodatkowo potrzebujemy:
Orzechy ziemne niesolone
tabliczka gorzkiej czekolady
Łyżeczka masła
Formowanie i pieczenie:
Do przygotowania batoników użyłam foremek silikonowych, ale masa jest tak plastyczna, że można je też bez problemu uformować ręcznie i upiec na papierze do pieczenia na blaszce.
Z ciasta bananowego formujemy pierwszą warstwę batoników i spłaszczamy na kształt prostokąta. Następnie z warstwy daktylowej robimy to samo nakładajac ją na pierwszą warstwę. Na koniec posypujemy nasze batoniki orzechami, które lekko dociskami do ciasta.
Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180° przez 30 minut.
Po upieczeniu pozostawiamy nasze batoniki do całkowitego ostygnięcia i polewamy je uprzednio przygotowaną polewą czekoladową.
Polewa:
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej z dodatkiem łyżeczki masła.
Gotowe batoniki pozostawiamy do całkowitego stężenia polewy.
Smacznego 😀

Przeglądaj wpisy po składnikach: