Witam, chciałabym podzielić się z przepisem na chleb, który piekę już ponad rok, regularnie co tydzień. Przepis jest tak dobry, że „zaraziłam” nim moją szwagierkę, jej brata, jej siostrę, moje 2 przyjaciółki. Chleb jest bardzo prosty, tajemnica polega na dobrej mące.

Składniki na dwie duże keksówki o wymiarach 26 cm x 10 cm h=7 cm

1 kg mąki (w tym min 2 szkl pszennej) reszta mąki razowej pszennej lub żytniej (czyli około 5 szkl)(ale samej żytniej nie, tylko pół na pół z pszenną) (typ 2000) najlepsza jest z firmy Melvit
3/4 szkl płatków owsianych
3/4 szkl siemienia lnianego
3/4 szkl słonecznika lub pestek dyni
3/4 szkl otrębów pszennych lub innych
3 płaskie łyżeczki soli
1 łyżka miodu
1 litr ciepłej przegotowanej wody (ok 40 st.C)
1 szkl zaczynu z poprzedniego pieczenia

Wymieszać wszystkie suche składniki. Dodać do nich more i miksować (około 15- 20 min na średnich obrotach, ja mam KMX Kenwooda i miksuje na 3 prędkości końcówką do ciasta drożdżowego) tak żeby było dobrze wyrobione to znaczy żeby wyglądało trochę jak pajęczyna.
Do słoiczka 250 ml odłożyć powstałe ciasto (na następny chleb), resztę ciasta rozłożyć do keksówek wysmarowanych masłem i wysypanych otrębami.

Keksówki przykryć ściereczką, położyć w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 5-8 godzin. Chleb powinien trochę urosnąć.

Po tym czasie wstawić do zimnego piekarnika. ustawić 175 st. C z termoobiegiem na 50 -60 min (zależy od piekarnika).

Po upieczeniu wyjąć z piekarnika, wyjąć z keksówek, zawinąć w ściereczki i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.

Pierwszy chleb trzeba „poświęcić” i zrobić bez zaczynu, chyba że ktoś nam da.
Zaczyn można przechowywać w lodówce w szczelnym słoiku max 10 dni. Chleb przechowywać zawinięty w ściereczkę. Jest świeży nawet 5 dnia.

Nie wyobrażam sobie robienia tego chleba ręcznie.
Jeżeli robimy mikserem ręcznym to trzeba włożyć w to dużo siły, (i mieć bardzo dużą miskę) najlepiej jak pomoże nam męska ręka 🙂

Jeżeli robimy w mikserze planetarnym proponuje robić na dwie tury, ponieważ chleb jest bardzo gęsty i jest go dużo, mikser może się spalić przy tak dużej ilości ciasta.

Smacznego!!!!

Przeglądaj wpisy po składnikach: