Pani Walewska (Pychotka) to pyszne kruche ciasto, słodziutka beza, krem, a dla przełamania słodyczy dżem porzeczkowy… Nic dziwnego, że ktoś je nazwał Pychotką ;). Ciasto nie jest skomplikowane i nie wymaga dużo pracy, choć muszę przyznać, że podchodziłam do niego jak do jeża – kilka miesięcy oglądałam, poczytywałam, ale dopiero kilka dni temu zabrałam się za kompletowanie przepisu. Ale ja tak zawsze podchodzę do ciast złożonych z więcej niż jednej warstwy… Ciasto wyszło wspaniałe, zrobiłam je w nucie migdałowej, a jeśli Wam inaczej pasuje – możecie migdały zastąpić orzechami włoskimi. Pani Walewska to ciasto wysokie, dobrze się kroi i spokojnie może uchodzić za tort urodzinowy. Polecam!
Składniki na kruche ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- pół szklanki cukru pudru
- 200 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 6 żółtek, z dużych jajek
- 2 łyżki kwaśnej śmietany 12% lub 18%
Mąkę pszenną i proszek do pieczenia przesiać, dodać masło i posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtka, cukier, sól, kwaśną śmietanę i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, podzielić ją na 2 równe części, owinąć je folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez około 60 minut.
Składniki na bezę:
- 6 białek, z dużych jajek
- szczypta soli
- 300 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
W misie miksera umieścić białka i ubić je na sztywną pianę ze szczyptą soli. Następnie dodawać stopniowo (to bardzo ważne) i małymi partiami cukier, łyżka po łyżce, cały czas ubiając. Na koniec dodać przesianą skrobię ziemniaczaną i delikatnie wymieszać szpatułką do połączenia.
Ponadto:
- 1 słoiczek dżemu z czarnej porzeczki (około 450 g)
- 120 g płatków migdałowych
Formę o wymiarach 25 x 33 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód.
Jedną część kruchego ciasta rozwałkować, wyłożyć na spód formy i wyrównać. Ciasto posmarować połową dżemu z czarnej porzeczki. Następnie wyłożyć połowę masy bezowej. Na masę bezową wysypać połowę płatków migdałowych. Piec w temperaturze 160ºC przez około 40 minut.
Identycznie postąpić z drugą częścią kruchego ciasta. Można obydwa placki piec razem w piekarniku (z termoobiegiem) lub jeden po drugim (jeśli nie mamy dwóch takich samych form); wtedy najlepiej drugą bezę przygotować bezpośrednio przed pieczeniem. Oba placki wystudzić.
Składniki na krem budyniowo – maślany:
- 500 ml mleka
- 3 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 2 żółtka, z dużych jajek
- 3 łyżki cukru
- 200 g masła, w temperaturze pokojowej
- kilka kropel aromatu migdałowego lub 2 łyżki likieru Amaretto
W garnku umieścić 250 ml mleka, cukier i zagotować. Kolejne 250 ml mleka zmiksować z żółtkami, mąką pszenną i skrobią ziemniaczaną (jak na budyń), dodać do gotującego się mleka i zagotować do gęstości. Wystudzić, przykrywając folią spożywczą w taki sposób, by folia dotykała powierzchni budyniu.
Masło umieścić w misie miksera i utrzeć na puch. Dodawać wystudzony budyń, w trzech turach, cały czas ucierając. Dodać aromat migdałowy lub Amaretto i utrzeć.
Wykonanie:
Gotowe, wystudzone kruche placki z bezą przełożyć masą kremową. Schłodzić przez minimum 3 godziny w lodówce.
Przed podaniem ciasto Pani Walewska wyjąć z lodówki do temperatury pokojowej – ciasto kruche i krem maślany miękną, ciasto lepiej się kroi i lepiej smakuje.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga