I znów coś dla czekoholików i toffiholików :-). Caramel shortbread zwany również millionaires’ shortbread to tradycyjne szkockie ciasto. Prawdopodobnie potoczna nazwa wzięła się od bogatego (jak na shortbread) smaku. Ciasto ma 3 pyszne warstwy: maślany shortbread (kruche ciasto), delikatną, jedwabistą masę toffi (kajmak) i czekoladę. Dzięki temu może smakować jednocześnie jak ciasto i batonik. Masę toffi można przygotować na kilka sposobów. Dwa są niezmiernie proste. Wystarczy gotować pod przykryciem puszkę mleka słodzonego skondensowanego przez około 2 – 3 godziny. Podczas gotowania powinna być cały czas zanurzona w wodzie (inaczej może eksplodować!). Szybciej i wygodniej kupić taką masę gotową (produkt nazywa się 'dulce de leche’ – choć nazwa może różnić się w zależności od kraju). Górną warstwę ciasta stanowi czekolada z dodatkiem masła. Upewnijcie się, że użyjecie czekolady dobrej jakości. Przy wyborze należy kierować się jej połyskiem – jest to znak, że była przygotowywana w odpowiedniej temperaturze przez właściwy czas. Ponadto powinna się łamać z charakterystycznym dla niej „trzaskiem”.
Ciasto jest słodkie, trzeba lubić bardzo słodkie ciasta :-). Najlepiej przygotowywać 1 dzień przed podaniem, a przynajmniej kilka dobrych godzin. Doskonale się również kroi (w przeciwieństwie do banoffi). Polecam do wypróbowania!
Składniki na kruchy spód:
- 175 g mąki pszennej
- 125 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 50 g jasnego i miałkiego brązowego cukru
Formę o wymiarach 19 x 29 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Do naczynia przesiać mąkę i wymieszać z cukrem. Dodać masło, szybko posiekać, a następnie zagnieść. Wyłożyć do przygotowanej formy i nakłuć widelcem. Piec w temperaturze 190°C przez 20 minut, do złotego brązu.
Masa kajmakowa:
- 1 puszka masy kajmakowej z puszki (gotowej), około 400 g
Kajmak z puszki wyłożyć na upieczony spód (jeśli masa kajmakowa jest zbyt sztywna – można chwilę podgrzać w mikrofali).
Masa czekoladowa:
- 170 g mlecznej czekolady (ja dodałam w 30% gorzką)
- 3 – 4 łyżki masła
Czekoladę i masło roztopić w kąpieli wodnej. Lekko przestudzić. Polewa powinna mieć taką gęstość, by można ją było swobodnie wylać z rondelka na masę karmelu. Jeśli jest zbyt gęsta, dodać masła, lecz ostrożnie, by nie przesadzić. W ten sposób polewa po wystudzeniu w lodówce będzie gładka.
Po wylaniu ostatniej warstwy ciasto włożyć do lodówki na kilka godzin.
Smacznego :-).
Przepis pochodzi z książki ” 120 wypieków”, zmodyfikowany.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga