Moje ulubione wykorzystanie puree dyniowego w wypiekach to zdecydowanie ciasto drożdżowe z jego dodatkiem lub właśnie sernik. Tym razem, specjalnie na Halloween mini serniczki dyniowe z pajęczyną (proszę się nie śmiać z mojego nieudolnego pająka). Serniczki są delikatne, lekko kremowe, z delikatną nutą pomarańczy, rozpływają się w ustach – z chęcią do przepisu powrócę 🙂
Jakiej dyni używam do wypieków? W Polsce dobra odmiana do wypieków to dynia Hokkaido, w Wielkiej Brytanii znana pod nazwą Red Kuri squash. Jest to dynia o delikatnym smaku, mączystym miąższu i intensywnym pomarańczowym kolorze. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni.
Składniki na około 9 mini serniczków.
Składniki na mini serniczki dyniowe z pajęczyną:
- 400 g twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego trzykrotnie
- 100 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%
- 2 duże jajka
- pół szklanki drobnego cukru do wypieków
- pół szklanki puree z dyni*
- 1 łyżka ekstraktu z pomarańczy
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić wszystkie składniki na masę serową i zmiksować do połączenia; nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej. Masę serową rozdzielić pomiędzy 9 papilotek, wyrównać.
Mini serniczki dyniowe piec w temperaturze 150ºC przez około 30 minut. Powierzchnia serniczków powinna być ścięta i lekko sprężysta przy dotyku patyczkiem. Przestudzić w stygnącym piekarniku, a następnie schłodzić przez noc w lodówce.
Kolejnego dnia serniczki udekorować bitą śmietaną i czekoladową pajęczyną.
Dodatkowo:
- 250 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej
- 2 łyżeczki cukru pudru
- kilka kostek czekolady, mlecznej lub gorzkiej, roztopionej w kąpieli wodnej
Śmietankę kremówkę ubić do sztywności, pod koniec ubijania dodając cukier puder. Wyłożyć na schłodzone serniczki.
Roztopioną czekoladę umieścić w jednorazowym rękawie cukierniczym, odciąć cienki rożek. Wyciskać czekoladę w kształcie spiralnych kółek na każdy serniczek, następnie kilkoma szybkimi ruchami przeciągnać patyczkiem od środka w kierunku brzegów serniczka. Można zrobić też pająka!
Mini serniczki dyniowe z pajęczyną przechowywać w lodówce.
* Można wykorzystać gotowe puree z puszki lub zrobić je samemu – skorzystaj z przepisu na domowe puree dyniowe. To proste!
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga