Komentarze (58)
wnętrzności zombie

Wnętrzności zombie – słodki przysmak na Halloween. W zasadzie… nie napiszę zbyt wiele, nich tym razem zdjęcia mówią same za siebie. Słodkie cynamonowe drożdżówki uformowane w niecodzienny sposób i posmarowane dżemem. Pamiętajcie, że wszelkie komentarze 'fuj’, 'okropieństwo’, czy 'obrzydliwe’ to w tym przypadku komplement… ;-). A sam wypiek jest po prostu pyszny.

Inspiracja od czytelniczki MW – Agnieszki. /źródło: instagram/

Składniki na formę 30 x 22 cm:

 • 270 g mąki pszennej
 • 40 g drobnego cukru do wypieków
 • 1/4 łyżeczki soli
 • 5 g suchych drożdży lub 10 g drożdży świeżych
 • 40 g masła, roztopionego
 • 125 ml mleka
 • 1 duże jajko

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30 x 45 cm, delikatnie podsypując mąką stolnicę i wałek, by ciasto się nie kleiło.

Przygotowany prostokąt posmarować roztopionym masłem i posypać cynamonowym cukrem. Następnie ostrym nożem pokroić rozwałkowane ciasto na mniej więcej 3 – 3,5 cm pasy. Założyć brzegi paska i skleić, jak na zdjęciu. Układać je w formie o wymiarach  30 x 22 cm (wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia), łączeniem do dołu, formując pofałdowane jelita. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na około 30 – 60 minut do ponownego wyrośnięcia (ciasto powinno podwoić objętość i zetknąć się ze sobą podczas wyrastania).

Wyrośnięte bułeczki wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i piec około 13 minut (piekłam z termoobiegiem, ale można i bez niego). Wyjąć, jeszcze gorące posmarować dżemem. Przestudzić, odrywać i podawać.

Nadzienie cynamonowe:

 • 40 g masła
 • 100 g cukru
 • 1,5 łyżki zmielonego cynamonu

Masło roztopić, lekko przestudzić. Cukier wymieszać z cynamonem, odłożyć.

Ponadto:

 • 3/4 – 1 szklanki czerwonego dżemu (u mnie pół na pół wiśniowy i truskawkowy), przetartego przez sitko

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta „dough”. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego 😉

wnętrzności zombie
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 58 komentarzy
Szukaj w komentarzach: