Jesteście fanami ciasta drożdżowego? Koniecznie wypróbujcie przepis na puszyste drożdżowe ciasto dyniowe! Dyniowe oponki mają obłędnie pomarańczowy kolor (najlepiej do puree z dyni użyć dyni Hokkaido), ale… dyni w smaku nic a nic nie czuć. Po usmażeniu, jeszcze gorące, obtaczamy je w cynamonowym cukrze i mamy gotowy wspaniały jesienny podwieczorek. Polecam!
Składniki na dyniowe oponki – około 25 sztuk:
- 450 g mąki pszennej chlebowej (lub mąki do ciasta drożdżowego)
- 10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych
- 180 ml mleka
- 280 g puree z dyni
- 1 duże jajko
- 1 żółtko, z dużego jajka
- 40 g masła, roztopionego i przestudzonego
- 70 g cukru
- pół łyżeczki soli
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub wódki/rumu
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Rozwałkować na grubość około 1 cm, lekko podsypując mąką, i dwoma szklankami, większą i mniejszą (np. literatką), wykrawać oponki. Pozostałe ciasto raz jeszcze zagnieść, rozwałkować i wycinać oponki. Odłożyć je na blaszkę oprószoną mąką i przykryć ręczniczkiem kuchennym, pozostawić w cieple do podwojenia objętości (powinny być bardzo dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).
Po wyrośnięciu smażyć oponki w oleju rzepakowym rozgrzanym do temperatury 175ºC, przez około 2 – 2,5 minuty z każdej strony. Po usmażeniu odkładać na papierowy ręczniczek kuchenny do odsączenia. Następnie, jeszcze gorące dyniowe oponki obtaczać w cynamonowym cukrze i odkładać na paterę.
Cynamonowy cukier:
- 1,5 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżka cynamonu
Składniki na cynamonowy cukier umieścić w miseczce i wymieszać.
Ponadto:
- 1 – 1,5 litra oleju rzepakowego do smażenia
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta „dough” (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga