Ślimaczki z makiem na drugie śniadanie powstały pod wpływem chwili. W zamrażarce odkryłam masę makową, zamrożoną jeszcze w grudniu… Z przepisu otrzymacie wspaniałe, duże i zakręcone bułeczki drożdżowe, z najlepszą (bo domową) masą makową. Przepis wzbogaciłam o dżem truskawkowy, by bułeczki dłużej zachowały wilgotność. Od razu lepszy początek tygodnia!
Ślimaczki z makiem – składniki na 10 – 12 sztuk:
- 450 g mąki pszennej
- 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
- 180 ml mleka
- 2 jajka
- 60 g masła, roztopionego
- 100 g cukru
- pół łyżeczki soli
Ponadto:
- pół szklanki dżemu truskawkowego
- domowa masa makowa, wykonana z połowy porcji według tego przepisu (uwaga: nie dodajemy do niej ubitych białek)
Dodatkowo:
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania przed pieczeniem
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn – tutaj instrukcja), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopione masło. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Przygotować 2 płaskie blachy – wyłożyć papierem do pieczenia.
Ciasto rozwałkować na prostokąt o wielkości około 30 x 25 cm. Posmarować dżemem truskawkowym. Na dżem rozłożyć równo masę makową, lekko rozsmarować. Zwinąć w taki sposób, by powstała rolada o długości 30 cm. Tak przygotowane ciasto pokroić ostrym nożem* w 2 – 2,5 cm kawałki. Układać na blaszce, w sporych odległościach od siebie. Przykryć ręczniczkiem, pozostawić w cieple do czasu podwojenia objętości (około 30 minut).
Przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka.
Piec w temperaturze 190ºC przez około 20 minut lub do złotego koloru. Wyjąć, wystudzić na kratce. Po lekkim przestudzeniu polukrować.
Składniki na lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 – 3 łyżki gorącej wody
Oba składniki umieścić w miseczce. Grzbietem łyżki utrzeć do otrzymania gładkiego, bezgrudkowego lukru. W razie konieczności dodać więcej cukru pudru lub wody.
Metoda dla posiadaczy maszyny do pieczenia chleba:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.
* Dobrym patentem jest również użycie kawałka nitki, którą układamy pod zwiniętym ciastem i zaciskamy na cieście, przekrajając je.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga