Komentarze (136)

Ślimaczki z makiem

Ślimaczki z makiem na drugie śniadanie powstały pod wpływem chwili. W zamrażarce odkryłam masę makową, zamrożoną jeszcze w grudniu… Z przepisu otrzymacie wspaniałe, duże i zakręcone bułeczki drożdżowe, z najlepszą (bo domową) masą makową. Przepis wzbogaciłam o dżem truskawkowy, by bułeczki dłużej zachowały wilgotność. Od razu lepszy początek tygodnia!

Ślimaczki z makiem – składniki na 10 – 12 sztuk:

 • 450 g mąki pszennej
 • 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
 • 180 ml mleka
 • 2 jajka
 • 60 g masła, roztopionego
 • 100 g cukru
 • pół łyżeczki soli

Ponadto:

 • pół szklanki dżemu truskawkowego
 • domowa masa makowa, wykonana z połowy porcji według tego przepisu (uwaga: nie dodajemy do niej ubitych białek)

Dodatkowo:

 • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania przed pieczeniem

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn – tutaj instrukcja), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopione masło. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).

Przygotować 2 płaskie blachy – wyłożyć papierem do pieczenia.

Ciasto rozwałkować na prostokąt o wielkości około 30 x 25 cm. Posmarować dżemem truskawkowym. Na dżem rozłożyć równo masę makową, lekko rozsmarować. Zwinąć w taki sposób, by powstała rolada o długości 30 cm. Tak przygotowane ciasto pokroić ostrym nożem* w 2 – 2,5 cm kawałki. Układać na blaszce, w sporych odległościach od siebie. Przykryć ręczniczkiem, pozostawić w cieple do czasu podwojenia objętości (około 30 minut).

Ślimaczki z makiem

Przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka.

Piec w temperaturze 190ºC przez około 20 minut lub do złotego koloru. Wyjąć, wystudzić na kratce. Po lekkim przestudzeniu polukrować.

Składniki na lukier:

 • 1 szklanka cukru pudru
 • 2 – 3 łyżki gorącej wody

Oba składniki umieścić w miseczce. Grzbietem łyżki utrzeć do otrzymania gładkiego, bezgrudkowego lukru. W razie konieczności dodać więcej cukru pudru lub wody.

Metoda dla posiadaczy maszyny do pieczenia chleba:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

* Dobrym patentem jest również użycie kawałka nitki, którą układamy pod zwiniętym ciastem i zaciskamy na cieście, przekrajając je.

Smacznego!

Ślimaczki z makiem

Ślimaczki z makiem

Ślimaczki z makiem

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 136 komentarzy
Szukaj w komentarzach: