Idealny wypiek jesienny z udziałem dyni. Tym razem jednak nie dyniowego puree, ale dyni startej na tarce. Torcik w smaku przypomina… ciasto marchewkowe (również dzięki wykorzystaniu kremu z serka philadelphia), więc jeśli jesteście jego smakoszami i ten przepis Was zachwyci! Tym razem z lekką nutą tropików, która przecież tak wspaniale pasuje do pomarańczowego koloru dyni!
Jakiej dyni używam do wypieków? W Polsce dobra odmiana do wypieków to dynia Hokkaido, w Wielkiej Brytanii znana pod nazwą Red Kuri squash. Jest to dynia o delikatnym smaku, mączystym miąższu i intensywnym pomarańczowym kolorze. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni.
Składniki:
- 250 g dyni startej na średnich oczkach (w Polsce dobra odmiana do wypieków – dynia Hokkaido, w UK znana pod nazwą Red Kuri squash)
- 300 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka cynamonu
- 200 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 3 duże jajka
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- 230 ml oleju słonecznikowego
- 200 g ananasa z puszki, odsączonego i pokrojonego na małe kawałki
- 100 g orzechów włoskich lub pekan, posiekanych
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Dynię obrać, wydrążyć, zetrzeć na średnich oczkach.
Do naczynia przesiać mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, cynamon, wymieszać.
W drugim (większym) naczyniu lekko roztrzepać jajka rózgą kuchenną. Dodać cukier, skórkę z pomarańczy, olej – wymieszać do połączenia. Dodać pokrojony ananas, posiekane orzechy, startą dynię, wymieszać. Po wymieszaniu dodać przesiane suche składniki, wymieszać szpatułką.
Ciasto włożyć do formy o średnicy 23 cm wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać. Piec w temperaturze 165ºC przez około 50 – 60 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić.
Po wystudzeniu przekroić na 3 blaty.
Krem z serka philadelphia:
- 120 g masła
- 1 szklanka cukru pudru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 360 g serka philadelphia (2 opakowania po 180 g)
- 3/4 szklanki wiórków kokosowych
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić masło i cukier puder. Utrzeć do otrzymania puszystej, jasnej masy. Dodać ekstrakt z wanilii i utrzeć. Dodawać serek philadelphia, w kilku turach, za każdym razem dobrze ucierając. Na sam koniec dodać wiórki kokosowe i zmiksować.
Wykonanie
Blaty tortu przełożyć kremem. Wierzch i boki tortu także udekorować kremem.
Przechowywać w lodówce.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga