Komentarze (32)
Ciasto Fiona

Choć powinnam zacząć od Shreka, to jednak Fiona wydawała się łakomym kąskiem. Może dlatego, że jest malinowa? Ciasto Fiona to różowe ciasto warstwowe o smaku malinowym, złożone z biszkoptów, budyniu malinowego (kisielu), malinowych delicji, pianki malinowej, no i w końcu galaretki malinowej z malinami. Czy może być jeszcze bardziej różowo i malinowo? 😉 Nazwa ciasta nawiązuje oczywiście do postaci ze znanego filmu dla dzieci, a ciasto Fiona będzie idealne, wręcz wymarzone na dziecięce party. Bez pieczenia, więc szybkie do przygotowania, a najwięcej czasu zajmuje oczekiwanie na wystudzenie się galaretek ;). Polecam! 

Uwaga do osób z UK – do budyniu/kisielu użyłam Innocent Berry Set Go Juice.

Składniki na spód:

 • 100 – 150 g okrągłych biszkoptów

Formę o wymiarach 34 x 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Na papierze ułożyć biszkopty, jeden przy drugim, przycinając je w razie potrzeby do wymiarów formy.

Składniki na malinowy budyń:

 • 900 ml malinowego napoju bądź soku przecierowego typu Kubuś malinowy (może to być też rozrobiony z wodą sok malinowy)
 • 3 opakowania budyniu malinowego bez cukru
 • cukier, do smaku

Z napoju malinowego odlać 1,5 szklanki i wymieszać z budyniami. Resztę napoju zagotować. Po zagotowaniu dodać rozrobione budynie i gotować do momentu zgęstnienia budyniu i wyraźnego zagotowania, następnie zdjąć z palnika.

Ciepły, gotowy budyń przelać na biszkopty wyłożone w formie i wyrównać, następnie wystudzić.

Ponadto:

 • 24 sztuki malinowych delicji (2,5 opakowania, choć 2 opakowania w zupełności wystarczą)

Delicje ułożyć na wystudzonym budyniu, czekoladą ku górze.

Składniki na malinową piankę:

 • 1 opakowanie galaretki malinowej (1 opakowanie na 500 ml wody)
 • 250 ml wody
 • 400 ml śmietany kremówki 30% lub 36%, schłodzonej

Galaretkę malinową rozpuścić w połowie ilości wody zalecanej na opakowaniu (czyli w 250 ml wody). Całkowicie wystudzić, lekko schłodzić – galaretka nie może do końca się stężeć.

Śmietankę kremówkę ubić na sztywno. Małą strużką wlewać wystudzoną lecz gęstniejącą galaretkę malinową, cały czas ubijając, by nie zrobiły się grudki. Wylać na ułożone w formie delicje, wyrównać, następnie całość umieścić w lodówce i poczekać, aż pianka całkowicie stężeje.

Składniki na malinową galaretkę:

 • 2 opakowania galaretki malinowej (każde na 500 ml wody)
 • 800 ml wody
 • 250 g malin

Dwie galaretki malinowe przygotować według przepisu na opakowaniu, zużywając jednak nie 1000 ml, ale 800 ml wody. Wystudzić w temperaturze pokojowej.

Na schłodzoną i stężałą piankę malinową wyłożyć cząstki malin i wylać gęstniejącą lecz wciąż płynną galaretkę malinową. Schłodzić w lodówce do momentu stężenia galaretki.

Ciasto Fiona powinno być przechowywane w lodówce.

Smacznego!

Ciasto Fiona
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 32 komentarzy
Szukaj w komentarzach: