Komentarze (94)

Cobbler z rabarbarem, truskawkami i marcepanem

Cobbler to owoce pieczone pod pierzynką z ciasta. Kojarzy mi się z crumble, bo – choć nie ma w nim kruszonki – sposób podania jest podobny. Najczęściej na ciepło, z lodami lub bitą śmietaną… I dobra wiadomość – nie trzeba się martwić o zakalec, ponieważ owoce są na spodzie ;). Ciasto bywa lekkie, lub bardziej kruche, ciasteczkowe; w tym przepisie jest bardzo lekkie i możecie mąkę pszenną zastąpić orkiszową lub pszenną razową. Deser nie można zaliczyć do najbardziej eleganckich, ale jest za to bardzo smaczny; nadają się do niego wszelkie owoce, łącznie z mrożonymi. 

Składniki na nadzienie:

  • 450 g rabarbaru (łodyg nie obieramy)
  • 450 g truskawek
  • 1 szklanka cukru (lub mniej, wedle uznania i w zależności od słodkości owoców)
  • 3,5 łyżki skrobi ziemniaczanej

Składniki na ciasto:

  • 210 g masy marcepanowej
  • 1/3 szklanki cukru
  • 115 g masła, w temperaturze pokojowej
  • 1 duże jajko
  • pół łyżeczki ekstraktu z wanilii lub migdałów
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • pół szklanki mleka

Rabarbar pokroić na mniejsze kawałki, umieścić w małym garnuszku, pogotować około 1 minuty, do lekkiego zmięknięcia.

Przygotować formę żaroodporną o wymiarach około 20 x 28 cm. Przełożyć do niej przygotowany rabarbar, następnie odszypułkowane truskawki, przekrojone na pół, zasypać cukrem i oprószyć skrobią ziemniaczaną. Odstawić.

Masę marcepanową umieścić w misie miksera, dodać cukier i zmiksować. Dodać masło, zmiksować. Kolejnie dodawać jajko, ekstrakt i miksować po każdym dodaniu, do połączenia się składników.

Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i solą. Na zmianę z mlekiem dodawać do ciasta, miksując, tylko do połączenia się składników. Przygotowane ciasto wyłożyć łyżką na owoce. Nierówno, by owoce gdzieniegdzie wystawały, by mogły odparować. Dodatkowo wierzch można posypać np. płatkami migdałów.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 45 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, przestudzić przez 10 minut, oprószyć pudrem i podawać ciepłe.

Smacznego!

Cobbler z rabarbarem, truskawkami i marcepanem

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 94 komentarzy
Szukaj w komentarzach: