Najsmaczniejsze jakie można podać na śniadanie. Śniadanie razem z dziećmi, którym odwołano zajęcia w szkole z powodu niedużych opadów śniegu… Ale w Walii śnieg pada bardzo rzadko, szczerze mówiąc to pierwszy raz w tym roku. Za to jaką radość miały dzieci z powodu śniegu!
Rogaliki – są niesamowicie pyszne! Delikatne i puszyste w środku z lekko kruchą skórką. Powstały z lekko zmodyfikowanego przepisu na bułgarski chlebek, a pomysł taki podsunęła mi jedna z czytelniczek blogu, przysyłając piękne zdjęcie rogalików. Czuję, że niedługo znów wykorzystam ten przepis na ciasto drożdżowe, lecz pod inną postacią :-). Polecam!
Składniki na 12 sztuk rogalików:
- 580 g mąki pszennej
- 2 małe jajka
- 1,5 łyżki cukru
- pół łyżeczki soli
- 250 ml letniego mleka
- 70 g masła, roztopionego
- 20 g świeżych drożdży lub 10 g suchych drożdży
Ponadto:
- 50 g masła, roztopionego
- 1 jajko do posmarowania
- mak do posypania
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto podzielić na 12 części, z których uformować kulki. Każdą z nich rozwałkować na owalny placuszek o długości około 20 cm. Placuszek posmarować niewielką ilością masła. Zwinąć, jak naleśnika, wzdłuż krótszego boku. Po zwinięciu złączyć końce razem na kształt rogalików*. Rogaliki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, w sporych odstępach. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na 20 – 30 minut do ponownego wyrośnięcia (lub dłużej – powinny podwoić objętość).
Przed samym pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać makiem.
Piec w temperaturze 200ºC przez około 20 – 25 minut. Studzić na kratce.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po tym czasie ciasto wyjąć, lekko zagnieść, uformować kulki i dalej postępować wg przepisu.
* Proponuję też zwijanie tradycyjne, jak w tym przepisie.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga