Delikatne i puszyste bułeczki miodowe z maślano – miodową glazurą. Pyszne, pieczone przytulone w dużej formie. Nie są to słodkie drożdżówki, ale bułki śniadaniowe. Z zewnątrz klejące od miodu :). Wspaniałe na śniadanie. Wypróbujcie koniecznie, może to będą od dziś Wasze ulubione bułeczki?
Składniki na 12 sztuk:
- 450 – 500 g mąki pszennej chlebowej
- 20 g świeżych drożdży lub 10 g suchych drożdży
- 240 ml mleka
- 85 g płynnego miodu*
- 1 duże jajko
- 1 żółtko
- 60 g masła, roztopionego
- pół łyżeczki soli
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników (zaczynając od mniejszej ilości mąki, 450 g powinno wystarczyć) i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Z ciasta uformować kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto ponownie krótko wyrobić. Odrywać kawałki ciasta i uformować 12 bułeczek i umieścić w formie o wymiarach 30 x 22 cm (wymiary dolne) wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia, w niedużych odstępach od siebie (podczas pieczenia się połączą). Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na około 40 minut lub dłużej do ponownego wyrośnięcia (powinny podwoić objętość).
Wyrośnięte bułeczki miodowe wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i piec około 18 – 20 minut (piekłam z termoobiegiem, ale można i bez niego). Wyjąć z piekarnika, jeszcze gorące posmarować glazurą maślano – miodową, nawet dwa razy.
Glazura maślano – miodowa:
- 30 g masła, roztopionego
- 20 g miodu
Składniki na glazurę umieścić w garnuszku i roztopić, wymieszać, zdjąć z palnika, lekko przestudzić.
* Jeśli miód jest w postaci stałej należy go lekko podgrzać i roztopić. Przestudzić, ale powinien pozostać płynny.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po tym czasie ciasto wyjąć, uformować bułeczki i dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Źródło przepisu – Sally’s Baking Addiction.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga