Komentarze (89)
bułki piwne z serem

Rewelacyjne bułki piwne z serem żółtym – dodanym do ciasta i podpieczonym, chrupiącym na zewnątrz. Co za zapach i smak, nie można się od niech oderwać! Początkowo planowałam je jeść z dodatkami, ale odrywane jeszcze ciepłe, prosto z blachy, są pokusą nie do odparcia. Nietrudne w wykonaniu (to klasyczne ciasto drożdżowe) i nie wymagające wielu składników. Duża blacha więc wystarczy dla każdego :-). 

Składniki na 12 sztuk:

  • 815 g mąki pszennej (do ciast drożdżowych lub chlebowej)
  • 12 g drożdży suchych lub 25 drożdży świeżych
  • 2 łyżeczki soli
  • 30 g masła
  • 1/4 szklanki miodu
  • 2 szklanki piwa (500 ml)
  • 115 g sera żółtego np. cheddar, startego na tarce

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać sól, miód (jeśli ma konsystencję stałą trzeba go lekko podgrzać), piwo i wyrobić. Po wyrobieniu dodać roztopione masło i ponownie wyrobić. Dodać starty ser żółty i wyrobić. Z ciasta uformować kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto ponownie krótko wyrobić. Odrywać kawałki ciasta i uformować 12 bułeczek. Umieścić je w formie o wymiarach 25 x 38 cm (wymiary dolne) wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia, w niedużych odstępach od siebie (podczas pieczenia się połączą). Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić w ciepłe miejsce na około 40 minut lub dłużej do ponownego wyrośnięcia (powinny podwoić objętość).

Wyrośnięte bułeczki posmarować roztopionym masłem i posypać dodatkowym żółtym serem (składniki poniżej).

Wyrośnięte bułeczki wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200ºC i piec około 18 – 20 minut (piekłam z termoobiegiem, ale można i bez niego). Wyjąć z piekarnika, przed podaniem przestudzić przynajmniej przez 10 minut.

Ponadto:

  • 25 g masła, roztopionego, do posmarowania bułeczek
  • 100 g sera żółtego np. cheddar, startego na tarce

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’. Po tym czasie ciasto wyjąć, uformować bułeczki i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

bułki piwne z serem

 

bułki piwne z serem

Źródło przepisu – „NewYorkTimes Cooking”.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 89 komentarzy
Szukaj w komentarzach: