Komentarze (53)

Bułki dyniowe

Śniadaniowe mięciutkie bułeczki o pięknym kolorze, który zawdzięczają dyniowemu puree. Proste, puszyste bułki dyniowe dodatkowo posypane pestkami dyni. Bułeczkom nie można się oprzeć!

Składniki na 10 sztuk:

  • 375 g mąki pszennej chlebowej
  • 10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych
  • 125 ml mleka
  • 180 ml puree z dyni (3/4 szklanki)*
  • 45 g masła, roztopionego
  • 1 łyżeczka soli

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej, mąka przesiana.

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn), dodać resztę składników. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Przełożyć je do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto mocno uderzyć, wyrobić krótko jeszcze raz.

Przygotować płaską blachę, wyłożyć ją papierem do pieczenia.

Ciasto podzielić na 10 równych części, uformować z nich kule i ułożyć na blaszce, pozostawiając pomiędzy nimi odstępy. Przykryć lnianym ręczniczkiem, pozostawić w cieple do podwojenia objętości, na około 45 minut. Przed samym pieczeniem posmarować rozbełtanym jajkiem i suto posypać pestkami dyni.

Bułki dyniowe piec w temperaturze 180ºC przez około 20 – 23 minuty. Wyjąć z piekarnika, przełożyć na kratkę do wystudzenia.

Ponadto:

  • 1 jajko, do posmarowania bułek
  • pestki dyni, do posypania

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta „dough” (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Bułki dyniowe

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 53 komentarzy
Szukaj w komentarzach: