Niesamowicie smaczne! Ale co ja będę pisać – czy intuicja nie podpowiada Wam podobnie? ;-). Mięciutkie, puchate, mocno jagodowe… zjedliśmy na podwieczorek, ale oblizujemy się na samo wspomnienie. Ciasto jest bezproblemowe do wyrabiania, a bułeczkom nie zaszkodziło nawet to, że miałam tylko mrożone jagody. Polecam!
Składniki na 12 bułeczek:
- 500 g mąki pszennej chlebowej
- 10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych
- 1 szklanka mleka lub maślanki, w temperaturze pokojowej
- 80 g drobnego cukru do wypieków
- pół łyżeczki soli
- 70 g masła, roztopionego
- 1 duże jajko, roztrzepane
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto wyjąć, lekko wyrobić. Podsypując delikatnie mąką rozwałkować na kwadrat 35 x 35 cm. Posmarować powierzchnię twarożkiem, posypać jagodami. Całość zwinąć na kształt rolady. Pokroić na 12 równych części – ślimaków, które ułożyć w formie o wymiarach 23 x 33 cm (wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia) – bułeczki zetkną się ze sobą podczas wyrastania. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na około 30 minut do ponownego wyrośnięcia (powinny podwoić objętość).
Piec w temperaturze 180ºC przez około 25 minut, aż bułeczki będą dobrze wypieczone. Jeszcze ciepłe można polukrować (lukier: 1 szklankę cukru pudru rozprowadzić z 2 – 3 łyżkami gorącej wody lub soku z cytryny).
Nadzienie:
- 250 g jagód (mogą być mrożone)
- 200 g twarogu tłustego lub półtłustego, zmielonego dwukrotnie lub serka kremowego typu philadelphia
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
Twaróg, miód i cukier waniliowy wymieszać, odstawić.
Metoda dla maszynistów:
W maszynie do chleba umieścić składniki na ciasto w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, wyrobić krótko i dalej postępować wg powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga