Napoleonka to tradycyjne polskie ciastko przełożone pysznym kremem budyniowym. Napoleonka to prawdopodobnie nazwa regionalna ciasta, a w niektórych regionach Polski to ciastko często zwane jest… kremówką :). Przepis jest wręcz kultowy, uwielbiany przez moich domowników. Napoleonka długo zachowuje świeżość. Twardawe spody kruszeją kolejnego dnia, po przełożeniu kremem. Do wykonania spodów możemy również użyć ciasta francuskiego, najlepiej przygotowanego w domu, na maśle.
Lubisz ciasta z kremem? Wypróbuj moje pozostałe przepisy na ciasta i ciastka kremowe!
Uwaga: 1 szklanka ma pojemność 250 ml.
Składniki na kruche ciasto:
- 300 g (2 szklanki) mąki pszennej
- 250 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 250 ml (1 szklanka) gęstej kwaśnej śmietany 18%
Dwie blaszki/formy o wymiarach 32 x 23 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Blaty ciasta można też piec po sobie, w tej samej formie.
Z mąki pszennej, masła i kwaśnej śmietany zagnieść ciasto, tak jak na ciasto kruche (ciasto można również wyrobić w malakserze). Ciasto uformować w kulę, podzielić na 2 części i owinąć je folią spożywczą. Włożyć do lodówki na minimum 2 godziny lub nawet na całą noc.
Po tym czasie pierwszy kawałek schłodzonego ciasta cienko rozwałkować, przełożyć do formy i piec w temperaturze 190 – 200ºC przez około 20 – 25 minut do zarumienienia się ciasta. Wyjąć z piekarnika i wystudzić. W ten sam sposób upiec drugą połowę ciasta.
Składniki na krem budyniowy:
- 3 szklanki mleka
- 3/4 szklanki cukru
- 1 cukier wanilinowy
- 4 duże jajka
- 4 łyżki mąki pszennej
- 5 łyżek skrobi ziemniaczanej
W garnuszku umieścić 2 szklanki mleka i oba cukry. Wymieszać i zagotować. Pozostałą szklankę mleka zmiksować z jajkami i mąką pszenną oraz skrobią ziemniaczaną (np. używając blendera). Tak zmiksowaną mieszankę wlać do wrzącego mleka, energicznie mieszając, zagotować i gotować przez kilka minut, do otrzymania bardzo gęstego budyniu.
Gorący budyń wylać na jeden płat ciasta umieszczony w formie i przykryć drugim. Odstawić do wystudzenia. Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.
Napoleonka jest najsmaczniejsza dnia kolejnego (ciasto musi zmięknąć pod wpływem budyniu). Kroić ostrożnie nożem z piłką, jest bowiem niezwykle krucha.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga