Komentarze (274)

Napoleonka

Napoleonka to tradycyjne polskie ciastko przełożone pysznym kremem budyniowym. Napoleonka to prawdopodobnie nazwa regionalna ciasta, a w niektórych regionach Polski to ciastko często zwane jest… kremówką :). Przepis jest wręcz kultowy, uwielbiany przez moich domowników. Napoleonka długo zachowuje świeżość. Twardawe spody kruszeją kolejnego dnia, po przełożeniu kremem. Do wykonania spodów możemy również użyć ciasta francuskiego, najlepiej przygotowanego w domu, na maśle.

Lubisz ciasta z kremem? Wypróbuj moje pozostałe przepisy na ciasta i ciastka kremowe!

Uwaga: 1 szklanka ma pojemność 250 ml.

Składniki na kruche ciasto:

  • 300 g (2 szklanki) mąki pszennej
  • 250 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
  • 250 ml (1 szklanka) gęstej kwaśnej śmietany 18%

Dwie blaszki/formy o wymiarach 32 x 23 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Blaty ciasta można też piec po sobie, w tej samej formie.

Z mąki pszennej, masła i kwaśnej śmietany zagnieść ciasto, tak jak na ciasto kruche (ciasto można również wyrobić w malakserze). Ciasto uformować w kulę, podzielić na 2 części i owinąć je folią spożywczą. Włożyć do lodówki na minimum 2 godziny lub nawet na całą noc.

Po tym czasie pierwszy kawałek schłodzonego ciasta cienko rozwałkować, przełożyć do formy i piec w temperaturze 190 – 200ºC przez około 20 – 25 minut do zarumienienia się ciasta. Wyjąć z piekarnika i wystudzić. W ten sam sposób upiec drugą połowę ciasta.

Składniki na krem budyniowy:

  • 3 szklanki mleka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 cukier wanilinowy
  • 4 duże jajka
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 5 łyżek skrobi ziemniaczanej

W garnuszku umieścić 2 szklanki mleka i oba cukry. Wymieszać i zagotować. Pozostałą szklankę mleka zmiksować z jajkami i mąką pszenną oraz skrobią ziemniaczaną (np. używając blendera). Tak zmiksowaną mieszankę wlać do wrzącego mleka, energicznie mieszając, zagotować i gotować przez kilka minut, do otrzymania bardzo gęstego budyniu.

Gorący budyń wylać na jeden płat ciasta umieszczony w formie i przykryć drugim. Odstawić do wystudzenia. Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.

Napoleonka jest najsmaczniejsza dnia kolejnego (ciasto musi zmięknąć pod wpływem budyniu). Kroić ostrożnie nożem z piłką, jest bowiem niezwykle krucha.

Smacznego!

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 274 komentarzy
Szukaj w komentarzach: