Jeśli po ugotowaniu zupy dyniowej i upieczeniu ciasta dyniowego zostanie Wam pół szklanki puree z dyni – wykorzystajcie je do przygotowania tych gofrów :-). Są chrupiące z zewnątrz i puszyste w środku, delikatnie pachnące dynią ale mocno cynamonem! Idealne z syropem klonowym i posiekanymi orzechami. Rozpocznijcie z nimi jesień :-).
Jakiej dyni używam do wypieków? W Polsce dobra odmiana do wypieków to dynia Hokkaido, w Wielkiej Brytanii znana pod nazwą Red Kuri squash. Jest to dynia o delikatnym smaku, mączystym miąższu i intensywnym pomarańczowym kolorze. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni.
Składniki na około 10 gofrów:
- 200 ml wody gazowanej
- 200 ml mleka
- 150 g puree z dyni*
- 2 duże jajka, białka i żółtka oddzielnie
- 1 łyżka cukru
- szczypta soli
- 250 g mąki pszennej np. poznańskiej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 80 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
W większym naczyniu wymieszać wodę gazowaną, mleko, puree z dyni, żółtka, cukier, sól. Dodać przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i przyprawami oraz przestudzone masło. Wymieszać lub zmiksować by nie było grudek. Odstawić na 15 minut.
Po tym czasie ubić białka na sztywną pianę. Delikatnie wymieszać z ciastem, by piana nie opadła.
Ciasto nabierać łyżką wazową, piec w gofrownicy na złoty kolor. Upieczone gofry powinny być chrupiące z wierzchu.
Podawać z bitą śmietaną lub jogurtem greckim, z posiekanymi orzechami pekan i syropem klonowym, oprószone cynamonem.
* Można wykorzystać gotowe puree z puszki lub zrobić je samemu – skorzystaj z przepisu na domowe puree dyniowe. To proste!
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga